Ministerstwo Zdrowia uruchomiło w całej Polsce projekt Domowej Opieki Medycznej (DOM), czyli system zdalnego monitoringu pacjentów z COVID-19. Każdy, kto ma pozytywny wynik testu na koronawirusa, może otrzymać zupełnie za darmo pulsoksymetr.

To urządzenie bada poziom saturacji, czyli nasycenia krwi tętniczej tlenem i przekazuje dane do centrum monitoringu. Dzięki temu, w razie pogorszenia parametrów, do pacjenta szybko zostanie wezwane pogotowie ratunkowe.

Kto może otrzymać pulsoksymetr?

  • pacjenci z COVID-19, którzy​​ukończyli 55 lat są automatycznie włączeni do programu DOM.Po stwierdzeniu pozytywnego wyniku na testu na koronawirusapulsoksymentr zostanie dostarczony przez pracownika Poczty Polskiej.
  • pacjenci z COVID-19, którzy mają mniej niż 55 lat wykorzystują jedną z dwóch ścieżek:
  • wypełniają formularz Pulsocare, który znajduje się na stronie Ministerstwa Zdrowia,
  • są kwalifikowani są przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, zarejestrowanego w systemie DOM.

Na czym polega program DOM?

Istotą programu jest samodzielny pomiar saturacji oraz tętna przez pacjenta w domu za pomocą pulsoksymetrów oraz pomiar temperatury, zanotowanie liczby oddechów czy objawów chorobowych. 

Pacjent zakłada na palec pulsoksymetr, a urządzenie automatycznie łączy się z telefonem, na którym jest wgrana specjalna aplikacja PulsoCare. Wyniki, po wprowadzeniu do aplikacji na telefonie lub w komputerze, są przesyłane do systemu. 

Jeśli parametry któregoś z chorych się pogorszą - konsultanci i lekarze pracujący w Centrum Kontaktu Domowej Opieki Medycznej będą reagować. Za Centrum Kontaktu DOM odpowiada PZU Zdrowie. 

Konsultanci w Centrum otrzymują natychmiastowe powiadomienie w przypadku nieprawidłowego wyniku badania. Pacjent może zostać skierowany na zdalną konsultację, która odbywa się w formie teleporady z lekarzem. W razie konieczności konsultanci wezwą do pacjenta pogotowie ratunkowe. 

Kluczowe w tym procesie jest odpowiednio wczesne uchwycenie przez lekarzy pacjentów, którzy ze względu na nagłe pogorszenie stanu zdrowia powinni trafić na leczenie szpitalne. W ramach Centrum Kontaktu Domowej Opieki Medycznej konsultanci i lekarze PZU Zdrowie realizują działania 7 dni w tygodniu przez 24 godziny na dobę. 

Więcej informacji na stronie Ministerstwa Zdrowia www.gov.pl/dom

etapy programu DOM 1

 ​​

Źródło: Zespół Profilaktyki Zdrowotnej podlaskiego NFZ  

 

Kalendarium

 Sierpień 2024 
PnWtŚrCzPtSoN
   1234
567891011
1213161718
192021222324
262728293031 

Nadchodzące wydarzenia

Summer Orchestra Workshop...

sierpień
środa
14
Letnie warsztaty orkiestrowe mają na celu stworzenie estradowej orkiestry dętej i...
17:30

Koncert "Kantyki sup...

sierpień
środa
14
godzina 19:00, kościół pw. NMP Królowej Polski w Supraślu
Podczas tego wyjątkowego...
19:00

104.rocznica Cudu nad Wis...

sierpień
czwartek
15

07:00 - 16:00

Spektakl "Diva bez l...

sierpień
czwartek
15

16:00

Turniej Petanque o Puchar...

sierpień
niedziela
25
25.08. Ogród Saski w Supraślu
 Więcej informacji (kliknij)

Transmisja Sesji Rady Miasta

Newsletter

Chcesz być dobrze poinformowany? Zapisz się.