Program 1 Polskiego Radia gościł w Uzdrowisku Supraśl. Ekipa radiowej " Jedynki" w sobotni ranek zachęcała radiosłuchaczy do odwiedzenia tego jedynego miejsca na Podlasiu. (Audycja - kliknij)

 

Gośćmi Moniki Tarki i Roberta Kilena - prowadzących program "Jedyne takie miejsce" w Programie Pierwszym Polskiego Radia byli:

Radosław Dobrowolski (burmistrz Supraśla), brat Jan, ojciec Paweł, ksiądz Andrzej Chutkowski, Janusz Fidziukiewicz (dyrygent, muzyk), Maksymilian Witczak, Dżenneta Bogdanowicz, Maria Łukaszewicz (Mistrzyni Świata w Pieczeniu Babki Ziemniaczanej i Kiszki Ziemniaczanej), Marek Skrypko, Maciej Łukaszewicz i Krzysztof Łaziuk (leśniczy), Katarzyna Kopeć (organizatorka Szwędaczek Supraskich), Magdalena Olifieruk (mistrzyni w biegach narciarskich), Piotr Tomaszuk (Teatr "Wierszalin"), Marek Tołoczko (nauczyciel historii), Adam Zabłocki, Artur Jankowski i Wojciech Hernik (organizatorzy Pikniku Militarnego), Dżemil Gembicki (opiekun meczetu w Kruszynianach), Piotr Sawicki (Muzeum Ikon w Supraślu).

- Supraśl jest położony nad rzeką. Od niej wszystko się zaczęło - wyjaśnił w audycji "Jedyne takie miejsce" burmistrz miasta Radosław Dobrowolski. Supraśl jest siedzibą Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej - zwrócili uwagę leśniczy Maciej Łukaszewicz i Krzysztof Łaziuk. - Miasto od 16 lat jest uzdrowiskiem - wskazał Marek Skrypko.

500 lat temu w Supraślu została wybudowana cerkiew. Dlaczego jest wyjątkowa wytłumaczył brat Jan. Z ojcem Pawłem rozmawialiśmy o tym, jak wygląda życie w jednym z pięciu w Polsce męskich klasztorów prawosławnych. Proboszcz miejscowej parafii, ksiądz Andrzej Chutkowski, opowiedział, jak w jego parafii kręcono popularny serial telewizyjny.

W połowie XIX wieku w Supraślu był jeden z największych ośrodków przemysłu włókienniczego. Teraz z tych czasów zostały tylko domy tkaczy, komin fabryki i wspaniały Pałac Buchholtzów. Obejrzeliśmy te obiekty podczas spaceru z Adamem Zabłockim.

Wraz z Maksymilianem Witczakiem i Dżennetą Bogdanowicz wybraliśmy się na chwilę na Wschód. Za sprawą króla Jana III Sobieskiego trafili tu Tatarzy. Wszyscy myślą, że to już historia, ale to historia, która toczy się dalej. Obok Supraśla, w Kruszynianach, stoi muzułmański tatarski meczet, po którym oprowadził nas jego opiekun Dżemil Gembicki.

Spotkaliśmy się też z Marią Łukaszewicz, która poczęstowała nas babką ziemniaczaną, organizatorką Szwędaczek Supraskich Katarzyną Kopeć i mistrzynią w biegach narciarskich Magdaleną Olifieruk. Z gwarą supraską zapoznał nas Marek Tołoczko, a na podlaski Piknik Militarny zaprosili Artur Jankowski i Wojciech Hernik.

Dzieci mieszkające w Supraślu grają w... Lidze Sprawiedliwych. To niezwykły zespół muzyczny. W audycji można posłuchać piosenki "Supraśl mon amour". Zajrzeliśmy także za kulisy Teatru "Wierszalin" i do Muzeum Ikon.

 

AUDYCJA (kliknij)

 

hpr
 

Kalendarium

 Grudzień 2024 
PnWtŚrCzPtSoN
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Transmisja Sesji Rady Miasta

Newsletter

Chcesz być dobrze poinformowany? Zapisz się.