Grabówka to symbol męczeństwa, miejsce zbrodni hitlerowskich w północno-wschodniej części Polski. To tu, Niemcy dopuścili się zbrodni na narodzie polskim. Szacuje się, że w latach 1941-1944 zabito tu nawet 16 tys. osób. Co roku, w połowie czerwca obchodzone są rocznicowe uroczystości. W tym roku msza św. upamiętniająca ofiary zbrodni hitlerowskiej odbyła się 17 czerwca. Tradycyjnie przy pomniku ofiar w Grabówce.
W obchodach wzięli udział m.in. przedstawiciele władz Białegostoku, Burmistrz Supraśla, Radni Gminy Supraśl, służby mundurowe, poczty sztandarowe, harcerze, kombatanci i młodzież.
Uroczystości rozpoczęły się przed południem, o godz. 11:00 mszą świętą przy pomniku ofiar. Na zakończenie uczestnicy złożyli kwiaty i zapalili znicze na grobach pomordowanych.
Historycy uważają Grabówkę za miejsce największej na Ziemi Białostockiej zbrodni hitlerowskiej. Przyjmuje się, że żandarmi i esesmani rozstrzelali tam ok. 16 tys. ludzi - Polaków, Białorusinów, Żydów i jeńców sowieckich. Ostatnie egzekucje odbyły się tam w czerwcu 1944 roku.
Wiosną 1944 roku Niemcy zaczęli zacierać ślady zbrodni w Grabówce. W związku z ofensywą wojsk radzieckich nie dokończyli tego, ale specjalne Komando 1005 zdążyło wydobyć i spalić zwłoki z trzech zbiorowych mogił.
Po wojnie podczas prac ekshumacyjnych odkryto w Grabówce 17 zbiorowych mogił, tworzących trzy odrębne cmentarze, które znajdują się wokół obecnie stojącego tam pomnika. Wśród ofiar zbrodni w Grabówce rozpoznano też żołnierzy AK, prawdopodobnie zamordowanych już po wojnie przez komunistyczną bezpiekę.
W lutym br. Burmistrz Supraśla i Prezydent Białegostoku podpisali porozumienie w sprawie wspólnych działań na rzecz renowacji cmentarza w Grabówce. Dzięki porozumieniu cmentarz przejdzie gruntowny remont. W 2018 roku wykonana zostanie dokumentacja projektowa. Gmina Supraśl na I etap dokumentacji przeznaczyła 70 tys. zł, zaś Białystok - 50 tys. zł. W latach 2019-2020 nastąpi realizacja inwestycji.
Głównym elementem upamiętnienia miejsca straceń w Grabówce ma być ściana podzielona na dwie części. Jej gładka część, podświetlona na biało, będzie symbolizowała ludzkie życie. Druga część, podświetlona na czerwono, będzie miała kilkanaście tysięcy otworów - to symbol kilkunastu tysięcy strzałów, od których zginęły ofiary. Znajdzie się tam też miejsce na ołtarz dla dorocznych uroczystości czy na ławki dla odwiedzających cmentarz.
FILM źródło: knyszynska.eu - kliknij
Na zdj. Wadim Świeczkow - Konsul Generalny Republiki Białoruś w Białymstoku wraz z Vaclavem Stankievicem -Konsulem Republiki Litewskiej w Sejnach