W roku 2018 zarówno Rzeczypospolita Polska jak i Republika Litewska obchodzą 100. rocznicę odzyskania niepodległości. Gmina Supraśl mająca podpisane partnerstwa z litewskimi miastami: Druskiennikami oraz Niemenczynem ( od listopada 2017 r.), w niedzielę 22 kwietnia br. uczestniczyła w niecodziennym wydarzeniu.
Na zaproszenie przewodniczącego sportowego zrzeszenia Polaków z Wileńszczyzny Pana Mieczysława Borusewicza, który do niedawna pełnił funkcję Starosty Niemenczynskiego, młodzież ze Szkoły Podstawowej w Supraślu wraz z Burmistrzem Radosławem Dobrowolskim, Przewodniczącym Komisji Oświaty i Kultury przy Radzie Powiatu Białostockiego Henrykiem Suchockim (nauczycielem historii w SSP w Supraślu), nauczycielem w-f Stanisławem Roczniakiem oraz kierowcą Andrzejem Gibą, uczestniczyła w Międzynarodowym Biegu Niemenczyn - Wilno z Okazji Jubileuszu Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Polski i Litwy 1918-2018.
Oprócz młodzieży z Supraśla w Biegu uczestniczyli uczniowie ze szkoły podstawowej w Niemeczynie oraz z Gmimnazjum im. Jana Pawła II z Wilna.
Uczniów z Gminy Supraśl reprezetowali: Jacek Głowacki, Marcel Sienkiewicz, Dawid Gieńko i Marek Tarasiewicz.
Z samego rana 22 kwietnia (niedziela), delegacja z Supraśla udała się na cmentarz parafialny w Niemenczynie, aby oddać hołd spoczywającym tam kilkudziesięciu polskim legionistom, którzy oddali życie za Polskę w 1919 i 1920 r. Po złożeniu kwiatów i zapaleniu na grobach zniczy od całej społeczności Gminy Supraśl, udano się na krótkie zwiedzanie Niemenczyna – miasta 4,5 tysięcznego, pięknie położonego pośrodku sosnowego lasu u styku rzek Wilii i Niemenczanki. Niemenczyn ma też długą historię związaną z początkiem Litwy. Sięga ona roku 1388 r., kiedy rozpoczął się proces chrystianizacji tych ziem.
Co ciekawe, w Niemenczynie chodził do szkoły podstawowej pochodzący z tych stron Kardynał Henryk Gulbinowicz, administrator apostolski w Białymstoku w latach 1970-1976, wcześniej pracujący w parafii w Szudziałowie. Z Niemenczynem związana też była znana rodzina żydowska Stoltzmanów po której pozostał dom i groby na tamtejszym kirkucie.
W niedzielę rano, w rzymskokatolickim kościele parafialnym w Niemenczynie pw. Św. Archanioła Michała, odprawiono Eucharystię w intencji Polski i Litwy. Młodzież uczestnicząca w Biegu weszła do kościoła z flagami obu państw. Sportowcy stali pośrodku nawy. Po błogosławieństwie wybiegli w trasę. Do Wilna mieli przebiec ok. 26 km. Po ok. 3 godzinach pojawili się na Placu Katedralnym w Wilnie skąd ulicą Gedymina ruszyli w stronę Sejmu Republiki Litewskiej. Tam czekał na młodzież Marszałek Litewskiego Sejmu Pan Viktoras Pranckietis który do młodych skierował następujące słowa: „To jest wyjątkowa okazja, bo jeśli się nie mylę to będziemy obchodzili 227 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. To jest obopólna inicjatywa, kiedy biegacze są z Polski i Litwy. Możemy zażartować nawet, że jeśli biegniemy, to obowiązkowo z jakimś celem. Cel jest oczywisty uczczenie naszej przyjaźni, partnerstwa, naszego członkostwa w UE i NATO . To daje do zrozumienia, że jesteśmy wobec siebie dobrym zapleczem, tak jak to jest w biegu”.
Polskim i Litewskim biegaczom wtórowała również Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Litewskiej Pani Urszula Doroszewska, która kilka lat temu będąc Dyrektorem Instytutu Polskiego w Mińsku odwiedziła Supraśl:
„Taki piękny dziś mamy dzień i w tym pięknym dniu kilkadziesiąt osób biegło z Niemenczyna. Ze wspaniałej historycznej miejscowości. Wspólnie Polacy i Litwini, z flagami Polski, Litwy, Unii Europejskiej. To jest jedna z pięknych inicjatyw polsko-litewskich. Szczególnie w tej świątecznej atmosferze. I stulecia odrodzenia niepodległości Polski i Litwy i w oczekiwaniu na wielkie święto Trzeciego Maja, które też jest ważne dla Litwinów i które w tym roku w szczególny sposób razem będziemy obchodzić”
Wyjazd delegacji z Supraśla do Niemeczyna był kolejnym krokiem współpracy między naszymi społecznościami. Choć przesłanie Biegu było oczywiste i sprawiło, że na stosunki Polsko - Litewskie można spojrzeć z zupełnie innej perspektywy, wydarzenie to miało również walor promocji Gminy Supraśl. Dużo bowiem litewskich i polskich mediów podkreślało udział młodzieży Supraśla w Biegu. (Leo)
więcej na: http://zw.lt/wilno-wilenszczyzna/bieg-niemenczyn-wilno-kropla-potu-za-tony-przelanej-krwi/