Cenne dokumenty dotyczące szkolnictwa z okresu międzywojnia odnalazł na stronie Biblioteki Kongresu USA pan Marek Korniluk z Podlaskiego Towarzystwa Genealogicznego.
W 1926 r. Amerykanie hucznie świętowali 150 – lecie istnienia swego państwa. Do obchodów w nietypowy sposób włączyło się też polskie społeczeństwo. Chcąc wyrazić swą wdzięczność za pomoc jakiej udzieliły Stany Zjednoczone odradzającej się z niewoli Polsce, zainicjowano wielką, ogólnokrajową akcję zbierania podpisów w placówkach oświatowych. Na specjalnie wydrukowanych kartach, opatrzonych hasłem „Szkolnictwo polskie w hołdzie narodowi amerykańskiemu na pamiątkę 150 – lecia niepodległości Stanów Zjednoczonych”, młodzież mogła składać swe autografy. Każda karta zawierała też nazwisko opiekuna, kierownika i inspektora szkolnego. Po zebraniu wszystkich stron, zostały one zszyte, oprawione i wysłane do USA. W ten sposób stworzono ponad sto tomów, mieszczących blisko 5,5 mln nazwisk.
Wśród tysięcy dokumentów są także dwa poświęcone Supraślowi. Jedna wykonana przez młodzież szkoły powszechnej, druga zaś przez uczniów Ludowej Szkoły Rolniczej. To cenne źródło, dzięki któremu możemy się dowiedzieć, kto wówczas uczył się w naszych placówkach oświatowych. Supraślanie wśród kilkudziesięciu nazwisk znajdą z pewnością również swoich przodków, ich krewnych i znajomych. Zapraszamy zatem do uważnego przestudiowania załączonych materiałów i wspólnego odkrywania nieznanych kart z dziejów naszego miasta.
AZ