W związku z toczącymi się dyskusjami nt. zebrań wiejskich jakie miały miejsce w ostatnich dniach na portalu Facebook - grupie Sołectwo Karakule, Burmistrz Supraśla informuje:
1. zgodnie z art.2 ust. 6 ustawy z dnia 21.02.2014r. o funduszu sołeckim środki funduszu przeznacza się na realizację przedsięwzięć, które zgłoszone we wniosku, są: zadaniami własnymi gminy, służą poprawie warunków życia mieszkańców i są zgodne ze strategią rozwoju gminy.
Zgodnie z art. 5 w/w ustawy to zebranie wiejskie uchwala wniosek. Propozycje zadań zgłaszają i uchwalają nie sołtys, nie rada sołecka, ale obecni na zebraniu wiejskim mieszkańcy.
Przedsięwzięcie zgłoszone jako „zapewnienie transportu mieszkańcom sołectwa, kołom zainteresowań, kołom seniora i zespołom na wszelkiego rodzaju dożynki, festiwale itp.” wpisuje się w zadanie własne gminy jako promocja gminy oraz wspieranie i upowszechnianie idei samorządowej, w tym tworzenie warunków do działania i rozwoju jednostek pomocniczych i wdrażania programów pobudzania aktywności obywatelskiej.
Zauważmy, że zadanie to zostało jednogłośnie (poza sołtysem) przegłosowane podczas zebrania wiejskiego w dniu 06.10.2024r.
Czym innym jest dofinansowanie poprzez przyznanie dotacji dla organizacji pozarządowych- Kół Gospodyń Wiejskich, o którym to pisze Pani Sołtys Monika Siemion. Rzeczywiście, zgodnie z informacją przedstawioną przez RIO w Białymstoku dofinansowanie KGW nie jest możliwe w ramach funduszu sołeckiego, ale na podstawie odrębnych przepisów.
Prosimy więc o niewprowadzanie mieszkańców w błąd.
2. Burmistrz Supraśla wraz z Sekretarzem Gminy Supraśl byli obecni na zebraniu wiejskim w dniu 06.10.2024r., na które to licznie przybyli również mieszkańcy Karakul. Nieprawdą jest, że było to próba odwołania sołtysa. Takiego wniosku nie złożono, choć emocje i niezadowolenie społeczne mogło wskazywać, że mieszkańcy mogą dążyć do tego rodzaju zmian.
Mieszkańcy mają prawo do wyrażania swojej opinii nt. reprezentujących ich osób, a zebranie wiejskie jest do tego najlepszą okazją. Nie zawsze pogląd sołtysa jest akceptowany i zbieżny z wolą uczestników zebrania wiejskiego. Rola sołtysa polega na reprezentowaniu społeczeństwa wiejskiego przed burmistrzem. Sołtys jest organem pomocniczym gminy i burmistrza i to powinno przyświecać wszelkim działaniom i wzajemnemu zrozumieniu. Wszelkie odstępstwa od tej zasady mogą powodować i powodują niezrozumienie i ewentualne poczucie krzywdy.
Apelujemy o zgodę i wzajemny szacunek!