„Program teleopieki domowej - program wsparcia polityki senioralnej oraz osób z niepełnosprawnościami”
Gmina Supraśl realizuje projekt pn. „Program teleopieki domowej - program wsparcia polityki senioralnej oraz osób z niepełnosprawnościami”
FEDP.08.04-IZ.00-0001/23-00 dofinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego+ w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Podlaskiego na lata 2021-2027, Priorytet VIII: Fundusze na rzecz edukacji i włączenia społecznego, Działanie 8.4 Wzrost dostępności usług społecznych, Cel szczegółowy k Zwiększanie równego i szybkiego dostępu do dobrej jakości, trwałych i przystępnych cenowo usług, w tym usług, które wspierają dostęp do mieszkań oraz opieki skoncentrowanej na osobie, w tym opieki zdrowotnej, modernizacja systemów ochrony socjalnej, w tym wspieranie dostępu do ochrony socjalnej, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci i grup w niekorzystnej sytuacji, poprawa dostępności, w tym dla osób z niepełnosprawnościami, skuteczności i odporności systemów ochrony zdrowia i usług opieki długoterminowej.
Projekt będzie realizowany w okresie od 01.01.2025 r. do 31.12.2027 r.
Udział w projekcie dla osób będących uczestnikami projektu jest bezpłatny.
Na terenie gminy Supraśl projekt skierowany jest do osób które spełniają poniższe kryteria:
- wiek powyżej 60 lat dla kobiet i wiek powyżej 65 lat dla mężczyzn;
- osoby o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności w wieku od 18 lat;
- osoby z niepełnosprawnością intelektualną w wieku od 18 lat;
UWAGA!!! W celu zakwalifikowania się do udziału w projekcie konieczne jest spełnienie łącznie wskazanych powyżej punktu 1 i 2 lub 3.
Z udziału w projekcie wykluczone są osoby:
- osoby nie będące mieszkańcami województwa podlaskiego;
- osoby przebywające w opiece całodobowej;
- osoby na których rzecz zostało przyznane świadczenie w celu częściowego pokrycia wydatków wynikających z konieczności zapewnienia opieki i pomocy innej osoby w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji np. świadczenie pielęgnacyjne, są wykluczone z uczestnictwa w usługach sąsiedzkich, usługach opiekuńczych i usługach asystenckich; specjalny zasiłek opiekuńczy; osoby którym przyznano asystenta osobistego osoby z niepełnosprawnościami; osoby otrzymujące z ZUS świadczenia wspierające
- osoby nie spełniające kryterium wieku;
- osoby z niepełnosprawnościami w stopniu lekkim.
Projekt przewiduje dwa rodzaje wsparcia – występujące łącznie:
1. W ramach projektu zakłada się zwiększenie dostępu do tzw. „opieki na odległość” (teleopieki).
Teleopieka stanowi nowoczesną formę sprawowania opieki nad osobami starszymi, z niepełnosprawnościami, które mają problemy związane z samodzielnym funkcjonowaniem ze względu na stan zdrowia, prowadząc samodzielne gospodarstwa domowe lub mieszkają z osobami bliskimi, które nie są w stanie zapewnić im wystarczającej opieki w codziennym funkcjonowaniu w zakresie odpowiadającym ich potrzebom.
Opaska lub inne urządzenie bezpieczeństwa będzie połączona z usługą operatora pomocy – w przypadku trudnej sytuacji lub nagłego zagrożenia wciśnięcie guzika alarmowego, znajdującego się na urządzeniu, umożliwi połączenie się ze stale gotową do interwencji centralą. Po odebraniu zgłoszenia dyspozytor (np. ratownik medyczny, opiekun medyczny, pielęgniarka) podejmie decyzję o sposobie udzielenia pomocy seniorowi. W zależności od sytuacji może on zapewnić wsparcie emocjonalne, poprosić o interwencję kogoś z jego najbliższego otoczenia (rodzinę, sąsiadów, opiekunów), poprosić o interwencję pracownika ośrodka pomocy społecznej (np. pracownika socjalnego czy opiekunkę środowiskową) lub wezwać służby ratunkowe.
2. Dodatkowo osoby w projekcie zostaną objęte usługami opiekuńczymi – skierowanymi do osób potrzebujących wsparcia w zaspokajaniu codziennych podstawowych potrzeb życiowych, realizowane w miejscu zamieszkania uczestnika. Zakres usług będzie obejmował: pomoc w zaspokajaniu codziennych potrzeb życiowych, opiekę higieniczną, pielęgnację zaleconą przez lekarza, która obejmuje czynności wynikające z zaświadczenia lekarskiego lub dokumentacji medycznej, uzupełniające w stosunku do pielęgniarskiej opieki środowiskowej, zapewnienie kontaktów z otoczeniem. Usługi będą świadczone z częstotliwością uzależnioną od potrzeb osoby będącej odbiorcą usługi, średnia liczba godzin udzielonych usług opiekuńczych na osobę to 40 godzin w miesiącu.
Planowana liczba uczestników programu – 40 osób. Należy mieć na uwadze, że przystępując do projektu deklaruje się przystąpienie do dwóch rodzajów wsparcia jednocześnie, czyli teleopieki i usług opiekuńczych. Nie ma możliwości udziału tylko w jednym ze wskazanych zakresów wsparcia.
Osoby zainteresowane udziałem w projekcie mogą zgłosić się do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Supraślu, ul. Piłsudskiego 17, tel. 85 718 35 33 codziennie w godzinach pracy ośrodka.
Rekrutacja prowadzona będzie w terminie od 01.08.2024 do 14.08.2024r.