W sobotnie popołudnie 7 maja 2022 r. odbyło się od dawna oczekiwane spotkanie autorskie z Adamem Banachem, związane z promocją jego książek wydanych przez Urząd Miejski w Supraślu. Są to dwa tytuły: "Pamiętnik..." oraz "Przewodnik pod Supraślu".
Pan Adam Banach obecnie mieszka w Kanadzie, gdzie pełni obowiązki szeryfa. Dla szerokiego grona swoich czytelników znany jest jako "Łoncki dziadzio" - od 2017 roku popularyzujący tematykę związaną z historią i kulturą Supraśla poprzez moderowanie grupy dyskusyjnej na facebooku. Spodziewaliśmy się dużego sukcesu, ale nasze nawet najśmielsze marzenia zostały mocno przekroczone. Tłumy fanów twórczości Pana Adama wypełniły salę konferencyjną Biblioteki Publicznej w Supraślu. 80 osób zajęło miejsca siedzące, koleje 50 - 60 osób stało w przejściach, na schodach a niektórzy nawet siedzieli na podłodze!
W trakcie 1,5 godzinnego spotkania wszystkie książki Pana Adama zostały sprzedane! Zastanawiamy się nad sprzedażą rezerwowej puli książek znajdujących się na stanie Urzędu Miejskiego, które mają służyć promocji Miasta i Uzdrowiska. Jeżeli zainteresowanie zakupem "Pamiętnika" i Przewodnika" będzie utrzymywać się na tak wysokim poziomie, być może konieczny będzie dodruk! Spotkanie w profesjonalny sposób moderował Dyrektor CKiR dr Łukasz Lubicz Łapiński, fragmenty twórczości Pana Adama czytała Pani Elżbieta Suchocka.
Były pytania z sali, gromkie brawa i długa kolejka do zdobycia dedykacji z autografem. Każdy chciał chociaż chwilę porozmawiać z autorem, uścisnąć jego dłoń, podziękować za wzruszenia, pogratulować sukcesu. Kulminacyjnym momentem spotkania autorskiego było wręczenie przez Burmistrza Supraśla, dr Radosława Dobrowolskiego kluczy do miasta Supraśl.
Warto wiedzieć, że wręczony klucz jest kopią odnalezionego klucza do monasteru w Supraślu! Treść wygrawerowanej tabliczki wręczanej wraz z kluczem można poznać przeglądając galerię zdjęć z sobotniego wydarzenia. Dziękujemy Panu Adamowi Banachowi za popularyzację Supraśla – również poza granicami Polski - w odległej Kanadzie. Dziękujemy też wszystkim, którzy przyczynili się do wydania książek Pana Adama oraz do nadania im ostatecznego kształtu, a których to osób nie sposób było wymienić ze względu na ograniczony czas spotkania.
Relacja video Galeria zdjęć