W ostatnich latach gwałtownie przybywa mieszkańców miejscowości Karakule Ogrodniczki i Ciasne. To rodzi potrzebę m.in. budowy przedszkola. Potrzebę tę  trzeba zaspokoić możliwie jak najszybciej.

Dlatego suprascy radni  postanowili najpierw postawić przedszkole modułowe w Karakulach, bo realizacja tej inwestycji jest możliwa już w przyszłym roku. Natomiast budowa przedszkola w Ogrodniczkach potrzebuje więcej czasu, z uwagi na konieczność pozyskania gruntów pod inwestycję.

O budowie przedszkola modułowego w Karakulach zdecydowała Komisja Infrastruktury Rady Miejskiej w Supraślu. Podczas sesji Rady Miejskiej (24 maja) samorządowcy postanowili włączyć do tegorocznego budżetu kwotę 100 tysięcy złotych z przeznaczeniem jej na sporządzenie dokumentacji technicznej budowy przedszkola modułowego w Karakulach. Ta bardzo potrzebna inwestycja. Na placu budowy będzie ona realizowana najpewniej od przyszłego roku. Obecnie trwa przygotowanie dokumentacji technicznej.

p3

Forma modułowa przedszkola jest bardzo ciekawa, daje m.in. możliwość zwiększana jego powierzchni, jeśli zajdzie taka potrzeba. Kiedy np. dzieci chcących być w tym przedszkolu będzie więcej niż może ono ich przyjąć, wówczas istnieje możliwość dostawienia kolejnego modułu. Modułowa konstrukcja przedszkola pozwala nie tylko dowolne kształtować wielkości budynku, ale również dokonywać zmian w zakresie lokalizacji drzwi, okien, urządzeń wewnętrznych, czy funkcjonalności pomieszczeń. W przedszkolu modułowym można zaprojektować komfortowe przestronne sale zabaw, toalety przystosowane dla dzieci, zaplecze kuchenne, szerokie korytarze, szatnie i niezbędne pomieszczenia gospodarcze. Przedszkola takie z powodzeniem funkcjonują w wielu miastach Polski, m.in. w pobliskim Białymstoku, również w Warszawie, Wrocławiu, Lublinie, Gdańsku, ale i wielu małych miejscowościach.

p2

Patrząc perspektywicznie, zważywszy na szybki przyrost ludności, władze Gminy Supraśl planują również budowę nowego obiektu przedszkola w Ogrodniczkach. Ma ono być podobne do niedawno otwartego przedszkola w Grabówce. Realizacja tego zadania potrwa jednak kilka lat. Inwestycja jest dopiero w fazie przygotowania gruntów. Obecnie białostockie starostwo powiatowe prowadzi proces scalania gruntów, na których w przyszłości powstanie przedszkole. Lokalizacja planowanego obiektu to dawna pętla BKM w Ogrodniczkach. Problemem jest, że nie wiemy kiedy gmina uzyska prawo własności gruntów w Ogrodniczkach i jak długo jeszcze potrwa postępowanie scaleniowe.

Obecnie oddziały przedszkolne funkcjonują w Szkole w Ogrodniczkach. Jest tam ciasnota, dlatego doraźnie powstanie przedszkole modułowe w Karakulach.  Natomiast Szkoła Podstawowa w Ogrodniczkach zostanie rozbudowana. - W Ogrodniczkach planujemy dalszą rozbudowę szkoły. Plan jest taki, że w tym roku chcemy przygotować dokumentację techniczną i pozwolenie na budowę. Etap przygotowawczo-dokumentacyjny zabiera niestety sporo czasu. W poprzednim roku na ten cel zakupiliśmy nawet działkę sąsiadującą ze szkołą.  Być może jeszcze w tym roku uda się rozpocząć roboty budowlane, a w roku 2022 roboty powinny iść już pełną parą -  mówi Radosław Dobrowolski, burmistrz Supraśla. Obecnie rozbudowa jest w fazie projektowania. W projekcie zaplanowano m.in. samodzielną kuchnię, która na miejscu będzie przygotowywać obiady.

p1

Gmina zamierza złożyć wniosek o dofinansowanie rozbudowy szkoły w Ogrodniczkach z rządowego programu „Polski ład”.

Adam Białous

 

lupe logo

 

Kalendarium

 Sierpień 2021 
PnWtŚrCzPtSoN
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Sesja Rady Miasta

Newsletter

Chcesz być dobrze poinformowany? Zapisz się.