7 lipca 2021 mija 190 lat od rozegrania się Bitwy pod Sokołdą - jednej z największych bitew w trakcie Powstania Listopadowego na Podlasiu. Uroczystość rocznicowa rozpocznie się we środę 7 lipca 2021 r. o godzinie 12:00.

Mszą Świętą polową odprawioną przez Jego Ekscelencję Biskupa Henryka Ciereszko – Administratora Diecezji Białostockiej. Msza Święta będzie sprawowana w miejscu pochówku 46 powstańców, których prochy zostały odnalezione przez historyków i pasjonatów historii skupionych wokół Collegium Suprasliense.

Po Mszy Świętej odbędzie się uroczysty Apel Pamięci i złożenie kwiatów na mogiłach powstańczych. W imieniu Premiera Rządu RP Pana Mateusza Morawieckiego list okolicznościowy odczyta Wojewoda Podlaski Pan Bohdan Paszkowski. Do udziału w Uroczystości zaprosiliśmy również Arcybiskupa Prawosławnego Jakuba oraz Biskupa Supraskiego Andrzeja.

W uroczystości udział wezmą przedstawiciele służb mundurowych Województwa Podlaskiego, władze samorządowe wszystkich szczebli oraz przedstawiciele mediów.

W tym roku uroczystości rocznicowe mają wyjątkowo bogatą oprawę. O godzinie 21:30 spotykamy się na dziedzińcu Nowej Biblioteki przy ulicy Cieliczańskej 1, aby spędzić miło i owocnie czas z Redaktorem Adamem Sikorskim - twórcą filmów dokumentalnych z serii "Było nie minęło". Będziemy oglądać fragmenty filmów dokumentalnych z TVP Historia o Kopnej Górze i dyskutować z osobami najbardziej zaangażowanymi w poszukiwania szczątków bohaterów Bitwy pod Sokołdą. Będzie obecny Pan Krzysztof Łaziuk oraz Burmistrz Supraśla dr Radosław Dobrowolski - w roli Gospodarza, ale także członka grupy poszukiwawczej.

Zwieńczeniem obchodów 190 rocznicy Bitwy pod Sokołdą będzie nocny Apel Pamięci. O godzinie 23:00 na Kopnej Górze, w świetle płonących słupów, ognisk i pochodni odegrana zostanie przez grupę rekonstruktorów historii inscenizacja bitewna. Muzykę oraz efekty dźwiękowe przygotowują technicy z Radia Białystok, zaś scenariusz widowiska napisał Burmistrz Supraśla Radosław Dobrowolski.

Zapraszamy do uczestnictwa we wszystkich etapach uroczystych obchodów190. rocznicy Bitwy od Sokołdą - zarówno na Kopnej Górze, jak też w Supraślu na dziedzińcu Nowej Biblioteki.

KOPNA GÓRA

 

lupe logo

 

Kalendarium

 Wrzesień 2021 
PnWtŚrCzPtSoN
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

Sesja Rady Miasta

Newsletter

Chcesz być dobrze poinformowany? Zapisz się.