Z Mariuszem Żygieło na temat realizacji projektu "Fotowoltaika w gminie Supraśl" rozmawia Adam Białous.

- Na jakim obecnie etapie jest realizacja projektu, który ma pomóc 100 gospodarstwom domowym gminy Supraśl zakupić instalacje fotowoltaiczne?

- 23 lutego w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku burmistrz Supraśla Radosław Dobrowolski oraz marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki podpisali umowę dotyczącą dofinansowania zakupu i montażu instalacji fotowoltaicznych dla mieszkańców gminy Supraśl. W sumie jest to 1,3 mln złotych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego. Obecnie podpisana umowa dotyczy głównie instalacji fotowoltaicznych, czyli takich które przetwarzają energię słoneczną na energię elektryczną. 74 sztuki, będą to panele fotowoltaiczne a 26 sztuk - instalacje hybrydowe, co oznacza połączenie paneli fotowoltaicznych z kolektorami słonecznymi. W tym miejscu powiem jeszcze, że 30 procent instalacji przeznaczonych jest w umowie dla Supraśla, miasta uzdrowiskowego, a 70 procent dla wszystkich innych miejscowości gminy. Dokonanie podziału instalacji montowanych na terenach miejskich oraz wiejskich gminy wynika z dokumentacji konkursowej naboru. Zastosowany podział procentowy (30 do 70) jest rezultatem proporcji ilości mieszkańców zamieszkujących gminę Supraśl.

fotowoltaika 001- Jest to już trzeci projekt gminy dotyczący wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Jakie były dwa poprzednie?

- W skutek realizacji dwóch poprzednich projektów (lata realizacji 2015 - 16 i 2017 - 19) wiele domów mieszkańców gminy Supraśl zostało wyposażonych w tzw. solary, czyli instalacje wykorzystujące energię słoneczną do podgrzewania wody. Z pierwszego projektu skorzystało 180 gospodarstw domowych, a z drugiego 100.

- Czy wskutek realizacji tych dwóch projektów jakość powietrza, w miejscowościach położonych na terenie gminy, uległa poprawie?

- Prowadzony jest monitoring stanu powietrza. To nam nakazują umowy, dotyczące tych dwóch zrealizowanych projektów. Dokładnie jesteśmy zobowiązani do tego aby przez 5 lat po zakończeniu projektu, monitorować roczny spadek emisji gazów cieplarnianych. Badamy to i co roku odnotowujemy spadek emisji gazów cieplarnianych na terenie naszej gminy. Środowisko na tym bardzo zyskuje.

- Jakie będzie dofinansowanie zakupu instalacji fotowoltaicznej ze środków unijnych, a jaki wkład własny?

- Dotacja z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego, zgodnie z podpisaną umową, będzie na poziomie 65 procent, czyli jest to duży poziom dofinansowania zakupu i montażu instalacji fotowoltaicznej. Wkład własny beneficjenta to 35 procent. W ogólnej kwocie projekt "Fotowoltaika w gminie Supraśl" ( 100 instalacji) opiewa na 2 mln zł . Z tej sumy 1,3 mln dofinansowania pochodzi z Urzędu Marszałkowskiego, natomiast 700 tys. to będzie wkład własny gminy czyli beneficjentów.

- Czy ten projekt jest realizowany na takich samych zasadach jak poprzednie?

- Obecny projekt różni się od dwóch poprzednich formą realizacji i wypłaty dotacji. W pierwszych dwóch projektach to gmina organizowała przetarg, podpisywała umowę i finansowała inwestycję. Mieszkańcy wpłacali jedynie środki na pokrycie wkładu własnego. Zaintalowane instalacje są własnością gminy Supraśl, a mieszkańcy użytkują je na podstawie podpisanej umowy. Obecny projekt jest tzw. projektem grantowym. Mieszkańcy sami będą musieli znaleźć odpowiednią firmę poprzez przeprowadzenie tzw. rozeznania rynku, tj. posiadania 3 ofert różnych firm. Sami za nią zapłacą w całości oraz od razu zostaną ich właścicielami. Gmina po montażu instalacji i weryfikacji dokumentów (faktura VAT, potwierdzenie opłaty za instalację, protokół odbioru, dokumenty dot. rozeznania rynku) wypłaci mieszkańcom grant w formie refundacji poniesionych wydatków.Taki system dystrybucji środków unijnych, tym razem poprzez system grantowy, gdzie gmina jest w istocie tylko pośrednikiem w przekazaniu środków do mieszkańców, nie był decyzją gminy, ale Urzędu Marszałkowskiego.

- Na jakim obecnie etapie jest procedura wyłonienia beneficjentów projektu?

pexels william mead 6040783- Aktualnie pracujemy nad regulaminem naboru wniosków i nad samym formularzem wniosku. Najważniejsze kryteria, jakie trzeba spełniać żeby móc złożyć wniosek, są następujące - trzeba być mieszkańcem gminy Supraśl, dom musi być oddany do użytku, nie może być w trakcie budowy, nie może być także prowadzona w danej nieruchomości działalność gospodarcza czy rolnicza. Projekt jest skierowany do osób fizycznych, gospodarstw domowych. Zakładamy, że rekrutację ogłosimy pod koniec marca. Wniosek i regulamin zostaną zamieszczone na stronie internetowej Urzędu Miasta w Supraślu. Będzie je można pobrać i wypełnić. Zainteresowanie mieszkańców gminy udziałem w projekcie jest bardzo duże. Dziennie odbieramy nawet kilkadziesiąt telefonów w tej sprawie. Widzimy już, że będzie więcej niż 100 wniosków na 100 instalacji, które mamy w projekcie. Tak więc beneficjentów będziemy wybierać w drodze losowania, które przeprowadzimy publicznie. Wszyscy zainteresowani będą mogli oglądać losowanie podczas publicznej transmisji on line. Ten kto złoży wniosek, na 7 dni przed losowaniem otrzyma informację, kiedy dokładnie się ono odbędzie, o której i pod jakim linkiem można je będzie oglądać. Losowanie planujemy na 10 maja. Natomiast 100 instalacji fotowoltaicznych ma zostać zamontowanych w gospodarstwach domowych mieszkańców naszej gminy do września 2022 roku.

- Dziekuję za rozmowę

 

lupe logo

 

Kalendarium

 Październik 2021 
PnWtŚrCzPtSoN
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Sesja Rady Miasta

Newsletter

Chcesz być dobrze poinformowany? Zapisz się.