W 2021 r. wydatki w naszej gminie będą wynosić aż 113,5 mln zł, w tym na 500+ aż 18,5 mln zł. To więcej niż w 2020 roku.


Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej w Supraślu (29.12.2020) został przyjęty budżet gminy na nowy rok. Po raz pierwszy w historii wydatki w naszej gminie będą wynosić aż 113,5 mln zł, w tym 500+ - 18,5 mln zł. To więcej niż w 2020 roku, kiedy inwestycje pochłonęły ok. 25 proc. wydatków. Za przyjęciem przyszłorocznego budżetu głosowało 11 radnych, jeden był przeciw, a 3 wstrzymało się od głosu.


Przyszłoroczny budżet opierać się będzie głównie na wydatkach inwestycyjnych w oświatę, ponieważ znaczna część inwestycji będzie dotyczyła rozbudowy placówek oświatowych w różnych częściach gminy.


- Postanowiliśmy rozbudować szkołę w Sobolewie, wybudować żłobek dla całego obszaru związanego z Grabówką i zbudować drugie przedszkole w Grabówce ponieważ dotychczasowe placówki nie są w stanie pomieścić wszystkich dzieci – powiedział Radosław Dobrowolski, burmistrz Supraśla. - Kolejna ważna inwestycja dotyczy rozpoczęcia rozbudowy zespołu szkolno-przedszkolnego w Ogrodniczkach. Rozbudowywane ma być także przedszkole w Sobolewie. W 2021 roku planujemy rozpoczęcie tych inwestycji, a ukończenie planowane jest w zależności od sytuacji w roku 2022 lub 2023. Najszybciej musi powstać żłobek, ponieważ Gmina jest tu ograniczona warunkami dofinansowania z programu rządowego.


W przyszłym roku kontynuowane będą rozpoczęte już zadania inwestycyjne. Chodzi m. in. o przebudowę budynku OSP w Supraślu czy rozbudowę i modernizację gminnego systemu gospodarki wodno-kanalizacyjnej w Ogrodniczkach, Supraślu, Grabówce, Sowlanach, Sobolewie, Zaściankach lub budowę placu zabaw przy przedszkolu w Supraślu.


Tradycyjnie modernizowane będzie oświetlenie gminne: w Ciasnem, Grabówce, kolonii Grabówka, Ogrodniczkach, Sowlanach, Sobolewie, Sokołdzie. Przeprowadzane będą też prace nad budową systemu odprowadzania wód opadowych w Sobolewie.
Rozpoczną się prace nad wykonaniem ciągu pieszo-rowerowego w drodze powiatowej Zielona, Białystok - ul. Ciołkowskiego. Ponadto Gmina pomoże finansowo Powiatowi Białostockiemu w przebudowie i utwardzeniu drogi z Grabówki do Ciasnego. Stworzy to lepsza komunikację między Grabówką a Supraślem.


Z inwestycji drogowych wykonana ma zostać także ul. Źródlana oraz przedłużenie ul. Ogrodowej w Supraślu, co odciąży komunikację w centrum Supraśla zwłaszcza w okresie wakacyjnym.


Dodatkowo gmina zabezpieczyła środki finansowe na kontynuację powierzchniowego utwardzania dróg gminnych oraz rozpoczęcie prac nad budową kanalizacji deszczowej w ul. Prostej, Wąskiej i Sadowej w Grabówce, ul. Rejtana i Weneckiej w Zaściankach.


Zaplanowano również środki na przygotowanie do budowy miejsca obsługi turystów - przy szlaku na Dębowik w Supraślu, budowę skweru w obrębie ul. Konopnickiej i Nowej w Supraślu oraz tereny rekreacyjne w obrębie ul. Leszczynowej – Szosa Supraśka w Grabówce.


W dalszym ciągu realizowane będą projekty unijne, m.in. budowa szlaku bioróżnorodności w Supraślu polegającego na stworzeniu przedłużenia nadrzecznych bulwarów oraz utworzenia szlaku edukacji przyrodniczej. Zakończy się modernizacja Ogrodu Saskiego w Supraślu. Realizowane będą dwa projekty edukacyjne, które potrwają do 2022 roku.


Jeśli gmina otrzyma dofinansowanie ze środków unijnych to możliwe będzie również realizowanie projektów polegających na dofinansowaniu działań proekologicznych - montażu ogniw fotowoltaicznych, czy wymiana liczników dla klientów sieci wodociągowej w gminie Supraśl.

 

źródło zdjęcia: wgospodarce.pl

 

 

 

lupe logo

 

Kalendarium

 Sierpień 2021 
PnWtŚrCzPtSoN
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Sesja Rady Miasta

Newsletter

Chcesz być dobrze poinformowany? Zapisz się.