Mowa o tzw. Starej Plebanii czyli  jednym z najbardziej zniszczonych czasem zabytków Supraśla.

 

Siedziba domu staromiejskiego znanego jako Stara Plebania usytuowanego na rogu ulic Piłsudskiego i 3 Maja w Supraślu pochodząca z drugiej połowy XIX wieku od lat zamiast cieszyć oczy oglądających, straszyła. Starania o remont trwały kilka lat. Problemem był nie tylko fakt wpisania obiektu do rejestru zabytków (przez co procedura remontowa stała się bardzo złożona) ale przede wszystkim wielomilionowe koszty, na co właściciela, czyli Parafii pw. NMP Królowej Polski w Supraślu nie stać.

W 2016 roku po dokonaniu oględzin i ocenie stanu technicznego konstrukcji, pokrycia dachowego i elewacji, eksperci stwierdzili, że dawna plebania w Supraślu kwalifikuje się do remontu kapitalnego, a jej stan jest katastrofalny. Obluzowane dachówki spadały na chodnik, a skorodowana więźba dachowa groziła awarią dachu. Gzymsy uległy korozji i destrukcji w miejscach zacieków spowodowanych nieszczelnościami dachu. Rynny z blachy były silnie skorodowane, a rur spustowych nie było. Kominy spalinowe rozsypały się, a końcówki belek stropowych na ścianach zewnętrznych spadły wraz z podsufitką do wnętrza budynku.Wydano więc zalecenie bezzwłocznego zabezpieczenie obiektu przed awarią.

Parafia z własnych środków wykonała drewniane osłony chroniące przechodniów przed spadającymi elementami dachu oraz odpadającym tynkiem. Podjęto też decyzję o ocaleniu budynku przed całkowitym zawaleniem stropów i dachu. W lipcu br. przystąpiono do prac. 

W wyremontowanym budynku ma powstać Muzeum Tradycji Katolickiej Ziemi Supraskiej. Ma to być miejsce organizacji wystaw i spotkań ukierunkowanych na propagowanie tożsamości lokalnej, kultury, postaw chrześcijańskich, obywatelskich i patriotycznych. Dzięki nim parafialny obiekt przyczyniać się będzie do podtrzymania i rozpowszechnienia polskiej tradycji narodowej i państwowej oraz wzmocnienie tożsamości lokalnej i regionalnej.

Składkę na remont oprócz parafian i darczyńców przekazali: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Podlaski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Białymstoku oraz Gmina Supraśl.

Mieszkańcy i turyści również mogą dołożyć swoją cegiełkę, wpłacając dowolne kwoty na konto parafii NMP Królowej Polski w Supraślu:

Bank Spółdzielczy w Białymstoku, oddział w Supraślu
ul. Piłsudskiego 7, 16-030 Supraśl
nr rachunku: 59 8060 0004 0680 0938 2000 0010
tytuł : REMONT STAREJ PLEBANII.

 

plebania 11.1

plebania 11.2

plebania 11.3

 

lupe logo

 

Kalendarium

 Sierpień 2021 
PnWtŚrCzPtSoN
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Sesja Rady Miasta

Newsletter

Chcesz być dobrze poinformowany? Zapisz się.