W przeddzień 102. rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości  delegacja Gminy Supraśl na czele z Burmistrzem odwiedziła groby i miejsca pamięci osób, które oddały życie lub w sposób szczególny inaczej zasłużyli się Polsce. Znicze zapalono na cmentarzach w Kopnej Górze i w Grabówce.

Przedstawiciele gminy Supraśl: Burmistrz Supraśla - Radosław Dobrowolski, Zastępca Burmistrza Supraśla - Marcin Iwaniuk oraz Sekretarz Gminy - Mariusz Żukowski odwiedzili Miejsca Pamięci Narodowej znajdującej się na terenie naszej gminy, gdzie zapalili znicze pamięci.

Pierwszym miejscem, gdzie udała się delegacja gminy Suprasl był Cmentarz Powstańcow Listopadowych w Kopnej Górze. To nekropolia żołnierzy, którzy 7 lipca 1831 roku polegli w walce z Rosjanami. Walczyli o wyzwolenie z carskiej okupacji naszych ziem.

mpn 10.11

(autor foto: pani Teresa)

Nekropolia w Grabówce to miejsce spoczynku kilku tysięcy osób zaangażowanych w ruch oporu wobec okupantów Niemieckich (Hitlerowskich) w latach 1941 - 1944. Spoczywa tam Kwiat inteligencji z Białegostoku i całego regionu, w tym wielu wojskowych.

grabowka pomnik

(foto: pan Marek)

Znicze zapalono też na grobie babci Andrzeja Małkowskiego - Ludwiki z Witkowskich Zachert, na cmentarzu rzymskokatolickim w Supraślu. Na tym samym cmentarzu złożono hołd ks. Archimandrycie supraskiego klasztoru dr Nikodemowi Marcinowskiemu, pochowanemu pod kaplicą na tej nekropolii. Był to bazylianin, syn unickiego duchownego z Powiatu Lidzkiego, szczególnie zaangażowany w polską oświatę na terenie guberni grodzieńskiej przed 1830 rokiem. Jako dyrektor szkoły w Brześciu chwalony był przez ministra Adama Jerzego Czartoryskiego, założyciela Wielkiej Emigracji we Francji (Hotel Lambert).

zachert 

Na cmentarzu poewangelickim światła zapalono przy symbolicznym grobie ks. Jerzego Popiełuszko, a także przy mauzoleum Zachertów, gdzie spoczywa Baronowa Józefina Zachert, która w sposób szczególny w okresie rosyjskiego zaboru dbała o polski język i naszą narodową tożsamość.

popieluszko

Następnie delegacja udała się na symboliczny grób dyrektora szkoły podstawowej w Supraślu - Ferdynanda Mareckiego, wielkiego patrioty i propagatora narciarstwa biegowego w Supraślu, zamordowanego w Katyniu wiosną 1940 roku.

 

Światło zabłysło na grobie zmarłego w tym roku nieodżałowanej pamięci radnego Jerzego Berenta, wielkiego miłośnika Supraśla i całej naszej gminy.

berendt

Znicze zapalono również przy katakumbach, gdzie spoczywają założyciele osady klasztornej i miasta, a także bardzo wielu fundatorów, w tym przedstawiciele rodu Chodkiewiczów. Wielu z nich było oddanymi obywatelami Rzeczypospolitej Obojga Narodów,  a o przywiązaniu do Polski zaświadczali łożeniem środków na sprawę narodową. Tak między innymi uczynił archimandryta Teodozy Wisłocki, który w obronie przed Moskalami przekazał od klasztoru supraskiego dwie armaty dla polskiego wojska.

katakumby

Znicz zapłonął również przy tablicy ofiar ostatniej wojny w kościele rzymskokatolickim pod wezwaniem Trójcy Świętej w Supraślu, a także przy Czerwonym Krzyżu na ul. Cieliczańskiej, gdzie znajduje się grób powstańca z Powstania Styczniowego (1863 r.).

kosciol

Podobnie uczczono Grób Nieznanego Żołnierza przy Alei Niepodległości w Supraślu, gdzie spoczywają Żołnierze Armii Napoleona Bonaparte którzy powracając w końcu roku 1812 z nieudanej kampanii moskiewskiej, schorowani umierali w supraskim polowym lazarecie. Grób ten odkryła około roku 1928 nauczycielka Felicja Neumann (Wolf), pochodząca ze Lwowa Polka, odznaczona przez Józefa Piłsudskiego orderem Virtutti Militari a po wojnie skazana na śmierć przez komunistycznego sędziego Stefana Michnika, następnie ułaskawiona przez Bieruta.

 grob nieznanego zołnierza

 

lupe logo

 

Kalendarium

 Lipiec 2021 
PnWtŚrCzPtSoN
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

Sesja Rady Miasta

Newsletter

Chcesz być dobrze poinformowany? Zapisz się.