Renowacja fresków trwała od kilku lat. W tym roku renowacji została poddana część chóralna w cerkwi Zwiastowania Najświętszej Marii Panny, na której odtworzone zabytkowe XVI-wieczne freski, zdobiące niegdyś główną cerkiew klasztoru. 

 

Przypomnijmy umowę o dofinansowanie przez Gminę Supraśl robót rekonstrukcyjnych  XVI-wiecznych fresków w cerkwi Zwiastowania NMP w Supraślu podpisano w kwietniu br.

 – Początkowo były o prace finansowane ze środków własnych parafii, potem otrzymaliśmy wsparcie Ministerstwa Kultury i Funduszu Kościelnego – powiedział J.E. Biskup Supraski Andrzej Borkowski. - Gmina Supraśl w poprzednich latach udzieliła nam wsparcia na rekonstrukcję Cerkwi Św. Jerzego na cmentarzu, zaś w tym roku otrzymaliśmy wsparcie na remont fresków w Cerkwi Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny.

W tym roku renowacji została poddana część chóralna w cerkwi Zwiastowania Najświętszej Marii Panny, na której odtworzone zabytkowe XVI-wieczne freski, zdobiące niegdyś główną cerkiew klasztoru. W pierwszym rzędzie znalazły się sceny chrystologiczne (np. Zmartwychwstanie), w drugim – sceny z akatystu ku czci Bogurodzicy, w trzecim – medaliony z wyobrażeniami młodych męczenników (m.in. Platona, Irynarcha), w czwartym zaś rzędzie (najniższym) – przedstawienia świętych mnichów-ascetów, chociażby Antoniego Wielkiego, Makarego Wielkiego, Pawła z Teb, Juliana Egipskiego.

– Technika fresco jest już obecnie rzadko używana. Stosowano ją często w dawnych czasach, bo zapewniała największą trwałość. Do najbardziej znanych obiektów w Europie Zachodniej, których ściany pokryte są freskami należy Kaplica Sykstyńska w Rzymie z malowidłami pędzla Michała Anioła – powiedział Krzysztof Stawecki, główny wykonawca prac konserwatorskich, specjalista w dziedzinie konserwacji zabytków nadzorujący proces rekonstrukcji supraskich fresków.

Obecnie ikonografowie zajmują się freskami na dwóch centralnych kolumnach w nawie głównej, gdzie znajdują się wizerunki 48 świętych wojowników, którzy męczeńsko oddali swoje życie za Chrystusa. Są to m.in. święci: Jerzy Zwycięzca, Dymitr z Tesalonik, Longin Setnik, Leoncjusz, Sergiusz, Bachus, Walenty, Wiktor, Eugeniusz, Maurycy, Nestor.

 
Potrzebę rekonstrukcji fresków jak zauważył Biskup Supraski Andrzej zgłaszali również sami turyści odwiedzający supraską świątynię.
- Jest to jedyne w Polsce w pełni bizantyjskie malowidło, dlatego tym bardziej należało o nie zadbać – dodał.

Gmina Supraśl od wielu lat wspiera prawosławne i katolickie parafie w ratowaniu zabytków i dziedzictwa kulturowego – powiedział Radosław Dobrowolski, Burmistrz Supraśla. – Działania służą będą służyć przyszłym pokoleniom, a także przyczynią się do podniesienia sakralnej atrakcji miasta.

freski klasztor 2020 1

Foto: Sławomir Kiryluk (źródło: https://monaster-suprasl.pl/)

 

freski klasztor 2020 3

Foto: Sławomir Kiryluk (źródło: https://monaster-suprasl.pl/)

 

freski klasztor 2020

Foto: Sławomir Kiryluk (źródło: https://monaster-suprasl.pl/)

 

lupe logo

 

Kalendarium

 Lipiec 2021 
PnWtŚrCzPtSoN
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

Sesja Rady Miasta

Newsletter

Chcesz być dobrze poinformowany? Zapisz się.