Podczas tegorocznego, szóstego Międzynarodowego Kongresu „EKO FORUM”podpisano listy intencyjne w spr. budowy zbiornika retencyjnego w Supraślu. 


Tegoroczna edycja Eko Forum odbywa się jednocześnie w dwóch miejscach: w niedzielę (13.09.) na amfiteatrze w Supraślu można było obejrzeć m.in. pojazdy elektryczne prezentowane na wystawie Smart City, a na niej samochody elektryczne, hybrydowe, stacje do ładowania pojazdów oraz wiele urządzeń zasilanych energią solarną zaś w poniedziałek (14 września) w supraskim Domu Ludowym odbyła się międzynarodowa konferencja, która została podzielona na trzy obszary tematyczne: efektywność energetyczna zasobów wodnych, smart city oraz elektromobilność. To zarazem największa w regionie konferencja w formule hybrydowej, którą wprowadzono, mając na uwadze kwestie bezpieczeństwa w związku z COVID-19.


- Ideą tego spotkania jest promowanie prośrodowiskowej tematyki oraz innowacji w zakresie wykorzystywania odnawialnych źródeł energii w codziennym życiu – powiedział Krzysztof Jan Stawnicki, Prezes Zarządu Fundacji Ośrodek Wspierania Ekologii, współorganizator „EKO FORUM”. - Podlasie dysponuje dużym potencjałem w tym zakresie i dynamicznie odpowiada na zmieniającą się strukturę rynku energii, podejmując dobre praktyki związane z elektroenergetyką i elektromobilnością.


Z racji na ekologiczny charakter międzynarodowej konferencji, korzystając z obecności przedstawicieli władz rządowych i lokalnych podpisano listy intencyjne w sprawie budowy zbiornika retencyjnego w Supraślu. Mowa o XVI – wiecznym Supraskim Systemie Wodnym.
Głównym celem tej inicjatywy jest podniesienie bezpieczeństwa w obszarze szeroko rozumianej ochrony przeciwpowodziowej, zapobieganie skutkom suszy i retencjonowaniu wód oraz wszechstronny rozwój wspólnoty samorządowej.


- Supraśl od zarania jest związany z rzeką. – powiedział Radosław Dobrowolski Burmistrz Supraśla. – Kiedyś spławiano nią sosnę supraską, która była wykorzystywana w całej Europie do budowy masztów okrętowych. Dzięki rzece mogło się prężnie rozwijać opactwo supraskie, budując młyny, folusze i papiernię. To wszystko powstawało przy 8 ha zbiorniku wodnym (Zajmie), będącym sercem gospodarczym naszego miasta. Kiedy Supraśl przekształcił się w ośrodek przemysłowy, rzeka również była głównym motorem rozwoju. Każdy zakład korzystał z napędu wodnego, niezbędnego do rozruchu maszyn fabrycznych.
Pomimo, że od drugiej połowy XIX w. przechodzono stopniowo na inne rozwiązania, to woda wciąż była potrzebna do procesu technologicznego obróbki sukna. W dwudziestoleciu międzywojennym zbiornik nadal służył fabrykom, stając się również ważnym miejscem rekreacyjnym. Po wojnie wybudowano tutaj prądnicę, dzięki czemu Supraśl miał zapewnioną energię elektryczną. Od lat prowadziłem zatem działania, by wpisać Zajmę i prowadzący do niej 2,5 km kanał wraz z groblą do rejestru zabytku pod nazwą Supraskiego Systemu Wodnego. Udało się to zrealizować i możemy z dumą stwierdzić, że mamy w Supraślu perłę – jeden z najstarszych i jeden z najlepiej zachowanych systemów wodnych w Polsce. Bardzo nam zależy, żeby służył także współcześnie, głównie w celach retencyjnych. Jednocześnie stanowiłby ważny element uzdrowiskowy i turystyczny.

Pisemną deklarację współpracy przy podejmowaniu działań zmierzających do uratowania tego cennego obiektu złożyli: Marek Gróbarczyk Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Senator RP Mariusz Gromko, Wicewojewoda Podlaski dr Tomasz Madras, Starosta Powiatu Białostockiego Jan Perkowski oraz Burmistrz Supraśla dr Radosław Dobrowolski.
- Hasło, które chcemy spopularyzować brzmi „W każdej gminie zbiornik retencyjny”. Liczymy, że będzie to kwestia najbliższych lat, bo wszyscy potrzebujemy wody – stwierdził minister Marek
Gróbarczyk. - Ta inwestycja z pewnością przysłuży się Supraślowi, pobudzi też jego dalszy rozwój turystyczny. Z pewnością będzie to dla Polaków duża zachęta do odwiedzin tego miejsca. Panie Burmistrzu, pragnę serdecznie pogratulować za tą inicjatywę.

Tradycyjnie, podczas Eko Forum wręczono „Eko Certyfikaty”. W tym roku otrzymali je: Centrum Kultury i rekreacji w Supraślu, Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Enea Ciepło sp z o.o., Państwowe Gospodarstwo Wodnej Wody Polskie, Nadleśnictwo Supraśl, Nadleśnictwo Żednia, Nadleśnictwo Czarna Białostocka, Podlaski klub Biznesu oraz Tomasz Madras Wicewojewoda Białostocki.

Naukowo-techniczna część konferencyjna „TEFEN 2020” z blokami tematycznymi poświęconymi elektromobilności oraz technologiom smart city – dzięki wsparciu Politechniki Białostockiej – była transmitowana online.

 

muskala eko forum film

 

Więcej zdjęć (kliknij)

 

EKO FORUM 14 2

Na zdj. (od prawej): Marek Gróbarczyk Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz Burmistrz Supraśla dr Radosław Dobrowolski.

 EKO FORUM 14 8

Pisemną deklarację współpracy przy podejmowaniu działań zmierzających do uratowaniaSupraskiego Sysemu Wodnego złożyli (od prawej): Burmistrz Supraśla dr Radosław Dobrowolski, Starosta Powiatu Białostockiego Jan Perkowski, Senator RP Mariusz Gromko,Marek Gróbarczyk Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz Wicewojewoda Podlaski dr Tomasz Madras.

 

 

lupe logo

 

Kalendarium

 Wrzesień 2021 
PnWtŚrCzPtSoN
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

Sesja Rady Miasta

Newsletter

Chcesz być dobrze poinformowany? Zapisz się.