„(…) 95 lat temu w Warszawie, Białymstoku oraz ponad dwudziestu innych miastach zostały anonimowo ufundowane i nocą bez rozgłosu umieszczone tablice Nieznanego Żołnierza. Jedna z tablic dziś znajduje się na terenie Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie, druga na Cmentarzu Wojskowym w Białymstoku. Idąc wzorem naszych poprzedników sprzed stu lat, dziś, z okazji Stulecia Cudu na Wisłą, Bitwy o Białystok jak i zbliżającej się rocznicy Bitwy Niemeńskiej, jako Anonimowi Fundatorzy chcieliśmy uhonorować polskich żołnierzy poległych za Ojczyznę. Swym męstwem i poświęceniem uratowali oni tę ziemię i jej mieszkańców przed nawałą bolszewicką oraz obronili dopiero co odzyskaną Niepodległość (…)”

Dziś w nocy podobna tablica pojawiła się w Supraślu. Widnieje na niej napis Nieznanemu Żołnierzowi Wolna Polska 1914-1920. Położono ją na Skwerze 100-lecia Odzyskania Niepodległości w Supraślu, tuż przed zabytkowym cmentarzem. Miała tu stanąć Ławeczka Niepodległości, lecz ostatecznie do tego nie doszło. Do anonimowej akcji włączyło się Stowarzyszenie Grupa Wschód, którzy podjęli się ustawienia tablicy.
- Zgodnie z wolą anonimowych osób, które przyniosły tablicę oraz dla tradycji upamiętniającej nieznanych żołnierzy i z okazji przypadającego w tym roku100-lecia Cudu nad Wisłą, chcielibyśmy włączyć się w inicjatywę, umieszczając tablicę na kamiennym podeście – powiedział Andrzej Bieluczyk, ze Stowarzyszenia Grupa Wschód. - Mamy nadzieje że swoim działaniem nie sprawiliśmy kłopotu i tablica, pomimo nie ujawnienia się fundatorów oraz wykonawców, znajdzie uznanie wśród władz i mieszkańców gminy Supraśl.

tablica skwer niepodleglosci1

 

 

lupe logo

 

Kalendarium

 Kwiecień 2021 
PnWtŚrCzPtSoN
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

Sesja Rady Miasta

Newsletter

Chcesz być dobrze poinformowany? Zapisz się.