22 listopada 2019 r. w Wilnie odbyła się ceremonia pochówku przywódców powstania styczniowego na Litwie. W uroczystościach wzięli udział również przedstawiciele Gminy Supraśl. Fotogaleria (kliknij)
20 uczestników powstania, w tym przywódca insurekcji na Litwie Wincenty Konstanty Kalinowski, których szczątki odkryto przed dwoma laty podczas badań archeologicznych, zostało uroczyście pochowanych na wileńskim cmentarzu na Rossie. W pogrzebie brały udział najwyższe władze państwowe Polski, Litwy i Białorusi oraz liczne delegacje samorządowe, również przedstawiciele Gminy Supraśl na czele z Burmistrzem Radosławem Dobrowolskim. W ten sposób pragnęliśmy uhonorować naszych bohaterów, którzy oddali swe życie za niepodległość Ojczyzny.
Powstanie styczniowe jest jedną z najważniejszych kart w dziejach Białostocczyzny. Polacy znad Bugu, Narwi i Supraśli włączyli się w nurt konspiracji już na samym początku powstania, znacznie wcześniej niż ludność innych ziem przyłączonych do Rosji. Niewielkie oddziały partyzanckie tworzyły się samorzutnie w każdym większym zaścianku. Ochotników nie brakowało także wśród pracowników fabryk włókienniczych w Supraślu, Michałowie czy Choroszczy. W kwietniu 1863 r. jedna z grup powstańczych, dowodzona przez pochodzącego z Litwy Juliana Ejtminowicza, zasadziła się w Puszczy Knyszyńskiej, odwiedzając Cieliczankę, Sokołdę (gdzie odczytano publicznie Manifest Rządu Narodowego), Międzyrzecze i Lipowy Most. Pod Waliłami stoczono przegraną bitwę z wojskiem rosyjskim, a w Budzisku przez kilka tygodni funkcjonował powstańczy obóz. Warto również dodać, że w Mostowlanach (obecnie znajdujących się w gm. Gródek, tuż przy granicy z Białorusią) przyszedł na świat Wincenty Konstanty Kalinowski, przyszły przywódca insurekcji na terenie dawnego Księstwa Litewskiego, stracony w Wilnie w 1864 r.
Delegacja Gminy Supraśl zabrała ze sobą dwie flagi: jedną z herbem Gminy i drugą z godłem Rzeczpospolitej Obojga Narodów, podkreślając tym samym dziedzictwo łączące nas, Polaków, z mieszkańcami Litwy i Białorusi, jako że pochowani uczestnicy powstania są uważani za bohaterów narodowych we wszystkich trzech państwach. Wileńskie obchody dobitnie pokazały, że potrafimy wznosić się ponad podziałami i odwoływać się do wspólnej, wielowiekowej historii.
Burmistrz Supraśla składa serdeczne podziękowanie wszystkim uczestnikom delegacji za ich obecność podczas tej jakże ważnej uroczystości.
Fotogaleria (kliknij) autor foto: P. Ejsmont