To jedna z najważniejszych kart historii RP. W dniach 13-15 sierpnia 1920 r. na przedpolach Warszawy rozegrała się decydująca bitwa wojny polsko-bolszewickiej określana "cudem nad Wisłą". W 99. rocznicę tego wydarzenia mieszkańcy gminy Supraśl oraz licznie przybyli turyści upamiętnili tych, którzy walczyli o wolną Rzeczpospolitą.
Lokalne obchody Cudu nad Wisłą rozpoczęły się nabożeństwami w Klasztorze Męskim Zwiastowania Najświętszej Maryi Pannie oraz w Kościele p.w. Królowej Polski w Supraślu. Uroczystości patriotyczne odbywały się tradycyjnie w Ogrodzie Saskim. To właśnie tu znajduje się pomnik postawiony ku czci supraślan, którzy w latach 1918-1920 polegli broniąc granic naszej ojczyzny w wojnie z bolszewikami.
Licznie przybyli mieszkańcy gminy, turyści, przedstawiciele pocztów sztandarowych, organizacji i władz po raz kolejny udowodnili, jak bardzo są wdzięczni za to, że mogą żyć w wolnej i niepodległej Polsce.
- Państwo polskie zawdzięcza niepodległość i swój rozkwit od wygranej wojny z bolszewikami, kiedy to zostało odparte śmiertelne niebezpieczeństwo utraty niepodległości- powiedział Burmistrz Supraśla, Radosław Dobrowolski. - Dzisiaj możemy się cieszyć z wolnej niepodległej ojczyzny. Jedynym zagrożeniem naszego narodu jest brak wyznawania trwałych zakorzenionych w pokoleniach wartości. Brak obrony tego, co jest dla naszej wspólnoty najważniejsze. Możemy powiedzieć, że chorobą naszego społeczeństwa jest to, że nie jesteśmy wspólnotą, albo nie chcemy się czuć wspólnotą i być odpowiedzialni za nasza ojczyznę. To od naszej postawy zależy czy obronimy się przed skutkami nowej zarazy. Nie bolszewizmu, ale zarazy, gdzie podcinane są nasze korzenie, rodzin chrześcijaństwa, gdzie tolerancja jest fałszywie rozumiana. Jest tolerancja dla wszelkiej inności, ale nie dla tego co było odwieczne, co stanowiła naszą tożsamość. I to od nas samych, od naszych rozmów z młodym pokoleniem, od przekazywania prawd wiary, historii zależy dalszy byt naszej ojczyzny. Byśmy mieli ojczyznę w naszych sercach i by zawsze była niepokonana.
List okolicznościowy Wiceministra Spraw Wewnętrznych Jarosława Zielińskiego
List okolicznościowy Marszałka Województwa Podlaskiego Artura Kosickiego
- Dzisiaj możemy się cieszyć z wolnej niepodległej Ojczyzny - powiedział Radosław Dobrowolski, Burmistrz Supraśla.
O roli najmłodszych mieszkańców gminy Supraśl w przyszłości naszej małej ojczyzny powiedziała Przewodnicząca Rady Miejskiej w Supraślu Monika Suszczyńska