05 lipca br. w Sokołdzie odbyła się coroczna uroczystość w rocznicę bitwy pod Sokołdą stoczonej 7 lipca 1831r.
Podróżując szosą do Krynek mijamy niewielki pagórek naznaczony kilkudziesięcioma polnymi kamieniami, przytulony do błękitnej strugi rzeki Sokołdy. Nieobeznany z miejscową historią wędrowiec zdziwiłby się zapewne, widząc z dala od ludzkich siedzib tak pięknie zadbane miejsce, gdzie nieustannie powiewa biało – czerwony sztandar, a przy każdym kamieniu błyska płomień zapalonego znicza. Dopiero spojrzawszy ta stojącą obok tablicę wędrowiec zorientowałby się, że ma do czynienia z miejscem szczególnym – jedynym w tej części Polski cmentarzem żołnierzy Powstania Listopadowego. To tutaj 188 lat temu rozegrała się tragiczna w skutkach bitwa, podczas której powstańcy starli się z wielokrotnie silniejszymi wojskami rosyjskimi, a wody Sokołdy – jak wspominali najstarsi mieszkańcy wsi – zabarwiły się na czerwono od przelanej polskiej krwi…
Dziś 5 lipca 2019 r. po raz kolejny odbyły się uroczystości upamiętniające tamto wydarzenie. Na cmentarz jak co roku przybyli przedstawiciele władz gminy z Burmistrzem Radosławem Dobrowolskim na czele, a także Wojewoda Podlaski Bohdan Paszkowski, Starosta Białostocki Jan Perkowski, Poseł na Sejm RP Mieczysław Baszko, przedstawiciele Marszałka Województwa Podlaskiego, Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej, Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej, Komendy Miejskiej Policji w Białymstoku, Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Białymstoku, Instytutu Pamięci Narodowej, Nadleśnictwa Supraśl i Ochotniczej Straży Pożarnej. W uroczystości wzięli udział też licznie mieszkańcy okolicznych wsi oraz młodzież z różnych zakątków naszej gminy. Modlitwę poprowadzili duchowni obrządku katolickiego i prawosławnego.
- W takie dni szczególnie pamiętamy o obrońcach Rzeczpospolitej, nie tylko o powstańcach którzy tutaj są pochowani, ale również o tych wszystkich których groby są rozsiane po całym świecie – powiedział Wojewoda Podlaski Bohdan Paszkowski – Widzę tu wielu młodych ludzi. Warto podkreślić więc, że tutaj też są pochowani młodzi ludzie, którzy mimo swego młodego wieku walczyli o to, by Polska mogła być wolnym krajem.
- Można porównać to dzisiejsze spotkanie do książki, którą otwieramy, aby nie zapomnieć o przeszłości – stwierdził Burmistrz Radosław Dobrowolski zwracając się do zebranych – Nasza historia tak się ułożyła, że mamy w niej bardzo wiele grobów, bardzo wiele krzyży i bardzo wiele krwi, która płynęła strugami za naszą wolność i naszą ukochaną Ojczyznę. Bardzo Wam wszystkim dziękuję, że przyjeżdżacie tutaj i wspólnie dbamy o to, aby ta historia, wiedza i pamięć o tych, którzy oddawali swoje życie, nie umarła. Niech żyje Najjaśniejsza Rzeczpospolita!
Uroczystość zakończyło odegranie pieśni „Śpi kolego”, jako hołdu złożonego poległym przed prawie dwustoma laty bohaterom. Mamy nadzieję, że każde pokolenie Polaków będzie stawiało ich sobie za wzór patriotyzmu i oddania sprawie Ojczyzny.
Na zdj. Wojewoda Podlaski- Bohdan Paszkowski
Poseł na Sejm RP Mieczyław Baszko wspominał czasy dzieciństwa, gdy ojciec opowiadał mu o bohaterach walczących pod Sokołdą
Burmistrz Supraśla wraz z dziećmi uczestniczącymi w programie Wychowawca Podwórkowy w Gminie Supraśl złożył kwiaty i znicze
Dzieci uczestniczące w uroczystościach rownież oddały hołd Poległym, składając przy ich grobach symboliczne kwiaty
AZ