kom26

Szanowni Mieszkańcy Gminy Supraśl

Pragnę serdecznie podziękować Wszystkim osobom, które tak licznie zgłosiły się i zadeklarowały pomoc pogorzelcom, którzy stracili niemal wszystko w wyniku pożaru w dn. 18.01.2021r.

Dar serca okazały aż 92 osoby z: Gminy Supraśl, pobliskich i dalszych miejscowości. Część z tej ilości osób we własnym zakresie przywiozła ofiarowane rzeczy do siedziby MOPS w Supraślu w postaci: ubrań, pościeli, ręczników, koców, suchej żywności, środków czystości, drobnego sprzętu AGD itd.

W miarę potrzeb i upływu czasu osoby poszkodowane w wyniku pożaru zgłaszały się do tutejszego Ośrodka, korzystając ze zbiórki i zabierając potrzebne im rzeczy.

Pogorzelcy otrzymali również telefony kontaktowe do ofiarodawców, którzy deklarowali chęć pomocy w postaci: mebli, dywanów, sprzętu gospodarstwa domowego.

Ponadto Caritas Archidiecezji Białostockiej prowadzi zbiórkę „Ofiarom pożaru w Supraślu”, z której to już skorzystały osoby poszkodowane w pożarze zakupując potrzebny sprzęt AGD i inne rzeczy.

Ośrodek Prawosławny Eleos również prowadził zbiórkę na powyższy cel, z której pogorzelcy skorzystali zakupując potrzebny sprzęt w gospodarstwie domowym.

Osoby te już zamieszkują w mieszkaniach z zasobów Gminy.

Smutne wydarzenie, które miało miejsce ponad 2 miesiące temu pokazało, iż ludzie potrafią się zjednoczyć, pomagać potrzebującym ofiarując dar serca i dzielić się z tymi, którzy doświadczyli traumatycznych przeżyć.

W imieniu własnym i P. Burmistrza składam bardzo serdeczne podziękowanie.

 

Kierownik Miejskiego Ośrodka

Pomocy Społecznej w Supraślu

mgr Barbara Szutko

 

 

pozar180121 

komunikat mops2021

 

zarzadzenie wigilia

 

 

 

 

Opieka wytchnieniowa - warunki zatrudnienia.pdf

 

 

 

 

_______________________________________________________

Ogłoszenie w sprawie możliwości składania wniosków na dofinansowanie udziału w turnusach rehabilitacyjnych oraz przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Supraślu na prośbę PFRON informuje, że w Systemie SOW 1 stycznia 2020r. zostały aktywowane nabory wniosków na dofinansowanie udziału w turnusach rehabilitacyjnych oraz przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze.

Link do materiału na portalu SOW:

https://portal-sow.pfron.org.pl/opencms/export/sites/pfron-sow/sow/jst/aktualnosci/turnusy-rehabilitacyjne-i-przedmioty-ortopedyczne-zapraszamy-do-skladania-wnioskow-o-dofinansowanie-bez-wychodzenia-z-domu-/index.html

 _______________________________________________________

 

Program „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej”- edycja 2019-2020

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Supraślu od 1 stycznia 2020 r. przystąpił do Programu „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej”, którego głównym założeniem jest m.in. wsparcie społeczne osób niepełnosprawnych. Koszty realizacji usług będą pokryte ze środków przyznanych z Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych.

Program ma na celu:

  • wprowadzenie usługi asystenta jako formy ogólnodostępnego wsparcia dla pełnoletnich osób niepełnosprawnych, posiadających orzeczenie oznacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, wydawane na podstawie ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1172) albo orzeczenie równoważne do wyżej wymienionych;
  • możliwość skorzystania przez osoby niepełnosprawne z pomocy asystenta przy wykonywaniu codziennych czynności oraz funkcjonowaniu w życiu społecznym;
  • ograniczenie skutków niepełnosprawności oraz stymulowanie osoby niepełnosprawnej do podejmowania aktywności i umożliwienie realizowania prawa do niezależnego życia;
  • przeciwdziałanie dyskryminacji ze względu na niepełnosprawność oraz wykluczeniu społecznemu osób niepełnosprawnych, umożliwienie osobom niepełnosprawnym uczestnictwo w życiu lokalnej społeczności np. poprzez udział w wydarzeniach społecznych, kulturalnych, rozrywkowych czy też sportowych.

Adresaci Programu:

- pełnoletnie osoby niepełnosprawne posiadające orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, zgodnie z ustawą z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1172)  albo orzeczenie równoważne do wyżej wymienionych.

WAŻNE: W czasie korzystania z usług asystenta nie mogą być świadczone usługi opiekuńcze lub specjalistyczne usługi opiekuńcze, o których mowa w ustawie z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej, a także usługi, o których mowa w programach Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pn. „Opieka wytchnieniowa” oraz „Usługi opiekuńcze dla osób niepełnosprawnych”.

Usługi asystenta mogą świadczyć:

- osoby posiadające dyplom potwierdzający uzyskanie kwalifikacji w zawodzie asystent osoby niepełnosprawnej;

- osoby z wykształceniem przynajmniej średnim posiadające, co najmniej roczne, udokumentowane doświadczenie w udzielaniu bezpośredniej pomocy osobom niepełnosprawnym.

Asystentem nie może zostać:

  • Osoba faktycznie zamieszkujące razem z Uczestnikiem Programu
  • Osoba będące członkiem rodziny
  • Opiekun prawny

Usługi asystenta w szczególności mogą polegać na: 

 

- wyjściu, powrocie oraz/lub dojazdach w wybrane przez uczestnika Programu miejsce (np. dom, praca, placówki oświatowe i szkoleniowe, świątynie, placówki służby zdrowia i rehabilitacyjne, gabinety lekarskie, urzędy, znajomi, rodzina, instytucje finansowe, wydarzenia kulturalne/rozrywkowe/społeczne/ sportowe itp.);

- wyjściu, powrocie oraz/lub dojazdach na rehabilitację i zajęcia terapeutyczne;

- zakupach, z zastrzeżeniem aktywnego udziału uczestnika Programu przy ich realizacji;

- załatwieniu spraw urzędowych;

- nawiązaniu kontaktu/współpracy z różnego rodzaju organizacjami;

- korzystaniu z dóbr kultury (tj. muzeum, teatr, kino, galerie sztuki, wystawy itp.).

Usługa asystenta osobistego może być realizowana przez 7 dni w tygodniu w godz. 7:00 – 22:00. Limit godzin usług asystenta przypadających na 1 uczestnika Programu wynosi nie więcej niż 30 godzin miesięcznie.

Osoba niepełnosprawna może samodzielnie wskazać osobę, która będzie świadczyć usługi asystenta.

Jak zacząć korzystać z Programu:

 „Kartę zgłoszenia do Programu Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” osoba niepełnosprawna powinna złożyć do MOPS w Supraślu. Link do pobrania poniżej.

 Koszt usługi:

Korzystanie z usług asystentów osobistych osoby niepełnosprawnej będzie bezpłatne.

Koszty realizacji usług będą pokryte ze środków przyznanych z Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych.

Dodatkowe informacje można uzyskać dzwoniąc pod numer telefonu 0 85 7132771.

LINK Karta zgłoszenia do Programu Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej

https://www.gov.pl/attachment/224c0346-5ce0-4b18-b467-16f005867676

Ogłoszenie Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej

Ogłoszenie_cd

 ________________________________________

 

Plakat Telefon Zaufania 800080222

800 080 222
– rusza całodobowa bezpłatna infolinia
dla dzieci, młodzieży, rodziców i pedagogów


Już od dziś, 1 października 2019 r. działa nowa całodobowa, bezpłatna, ogólnopolska infolinia dla dzieci, młodzieży i ich opiekunów. Pod numerem telefonu 800 080 222 dzieci, młodzież, ale także rodzice, nauczyciele i pedagodzy będą mogli uzyskać profesjonalną pomoc doświadczonych psychologów, pedagogów i prawników.

Pod bezpłatny numer telefonu będzie mogła zadzwonić każda młoda osoba mająca problemy
w domu, w szkole czy też w relacjach rówieśniczych. Jak pokazują statystyki młodzi ludzie coraz częściej zapadają na depresje i nerwice. Wielu z nich pada ofiarą przemocy i agresji – słownej
i fizycznej ze strony rówieśników i dorosłych, są coraz bardziej samotni, często nie mają z kim porozmawiać o swoich problemach. Dzięki nowej infolinii będą mogli skontaktować się
ze specjalistami z
Fundacji 24 godziny na dobę i otrzymać fachowe wsparcie
w najtrudniejszych sytuacjach.

Dynamicznie rozwijający się świat, przemoc w internecie, zmiany społeczne, których
nie rozumieją nawet dorośli, mogą wydawać się przytłaczające dla młodych ludzi.
Wiele negatywnych zjawisk społecznych – cyberprzemoc, zaburzenia odżywiania, zażywanie substancji psychoaktywnych, samookaleczanie to całkiem realne problemy, które wymagają interwencji specjalisty. Konsultanci ITAKI są gotowi do świadczenia pomocy nawet
w najtrudniejszych sytuacjach. Każda osoba potrzebująca pomocy będzie mogła zgłosić się
po wsparcie.

W ramach działań infolinii pracownicy Fundacji świadczą również wsparcie osobom dorosłym, opiekunom i nauczycielom, którzy mają problemy z dorastającymi dziećmi.

Wszystkie działania są realizowane bezpłatnie i anonimowo. Specjaliści Fundacji ITAKA
to doświadczeni psychologowie, pedagodzy i prawnicy, którzy udzielają porad zarówno przez telefon, czat jak i e-mail. Pełen wykaz dyżurów można znaleźć na oficjalnej stronie projektu: www.liniadzieciom.pl

Nowy numer telefonu został uruchomiony na zlecenie Ministerstwa Edukacji Narodowej
ze środków z Narodowego Programu Zdrowia. Realizatorem części projektu na uruchomienie linii pomocowej jest Fundacja ITAKA – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych, która wygrała konkurs ogłoszony przez ministerstwo edukacji. Więcej na temat wyników konkursu na stronie internetowej MEN.

Departament Informacji i Promocji

Ministerstwo Edukacji Narodowej 

 

 

PWDSDP

mops01

mops02

programlekowyinf

 

 

Komunikat nowy okres zasiłkowy

 

 

 

 

 

 

 

lupe logo

 

Kalendarium

 Grudzień 2021 
PnWtŚrCzPtSoN
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Sesja Rady Miasta

Newsletter

Chcesz być dobrze poinformowany? Zapisz się.