Od początku grudnia w Centrum Pomocy Caritas w Supraślu funkcjonuje projekt "Moje Miejsce – Arka". W Arce mieszkają osoby z niepełnosprawnością intelektualną. Mają tu swoje prywatne pokoje, wspólne – m.in. jadalnie, kuchnie, miejsce rekreacji oraz warsztaty usprawniające. 

Podopiecznych Arki wspomagają m.in. asystenci, wolontariusze, psycholog i terapeuci. Wspólnota Arka pozwala jej członkom rozwijać swoje talenty, pasje, budować więzi przyjaźni, po prostu - cieszyć się codziennym życiem.

Skąd pomysł Arki

To projekt inspirowany funkcjonującymi od wielu lat w różnych miejscach świata domami L’Arche (Arka). Pierwsza wspólnota powstała w 1964 roku w Trosly-Breuil, niedaleko Paryża. Założył ją, nieżyjący już, Jean Vanier, oficer marynarki i wykładowca filozofii. Obecnie istnieje na świecie około 150 takich wspólnot w 40 krajach. Idea wspólnoty L’Arche (Arka) jest prosta: osoby zdrowe (asystenci, opiekunowie, przyjaciele) mieszkają razem z osobami z niepełnosprawnością intelektualną i dzielą z nimi codzienne życie. Opiekunowie albo wprowadzą się do Arki i zostanie ona miejscem ich życia i pracy jednocześnie, albo pozostaną przy swoich codziennych obowiązkach zawodowych, a Arka będzie miejscem, do którego będą wracać po pracy.

arka suprasl 01Choć projekt „Moje miejsce – Arka. Mieszkania wspomagane w Supraślu" funkcjonuje na powyższych zasadach, to nie jest jednak bezpośrednio związany z L’ARCHE. Utworzyli go członkowie białostockich katolickich wspólnot Ruchu "Wiara i Światło". Przygotowania do jego otwarcia trwały dwa lata. Środki na remonty, przebudowy i rozbudowy, przeprowadzone w budynku Centrum Pomocy Caritas w Supraślu, gdzie m.in. Arka ma swoją siedzibę, w dużej części wyasygnował Urząd Marszałkowski w Białymstoku, pochodzą one z Europejskiego Funduszu Społecznego. Pewna pula środków pochodziła też z samego archidiecezjalnego Caritas. Ośrodek Arka został uroczyście oddany do użytku 12 grudnia 2020 roku. Przez dwa pierwsze lata jego działalność będzie dofinansowywana funduszami europejskimi z programu "Mieszkania wspomagane".

Supraska Arka, która już funkcjonuje, ma charakter ekumeniczny, do tej pory jednak nie zgłoszono do niej osób wyznania innego niż katolickie. Wiara i praktyki religijne mają tu bardzo ważne miejsce. Są codzienne, wspólne modlitwy, nabożeństwa. W budynku znajduje się kaplica, w której każdego dnia odprawiana jest Msza św. - Naszej Arki nie można utożsamiać z Domem Pomocy Społecznej, gdyż oprócz stałej opieki nad osobami chorymi, bardzo ważną rolę odgrywa tu wiara w Boga i życie tą wiarą – podkreśla ks. Jerzy Sęczek, dyrektor Caritas Archidiecezji Białostockiej, który jest też pomysłodawcą, założycielem i promotorem supraskiej Arki.

Arka nabiera rozpędu

Docelowo pierwszą Arkę ma tworzyć 8 osób niepełnosprawnych intelektualnie. Obecnie w domu mieszka połowa tej liczby jego mieszkańców, kobiety i mężczyźni. Wszyscy pochodzą z Białegostoku. Kolejne osoby mają dołączyć wkrótce. Obecnie większość z nich przebywa na leczeniu. Wspólnotę z chorymi tworzą też ich opiekunowie tzw. "asystenci" (obecnie jest ich 4), wolontariusze, psycholog, terapeuci, dyrekcja. Jest jak w domu - Tworzymy tu prawdziwą wspólnotę życia – mówi ks. Jerzy Sęczek.

arka suprasl 03Niepełnosprawni czasami jeżdżą do swoich rodzinnych domów, aby spotkać się z rodzicami czy innymi członkami rodziny. Codziennie osoby niepełnosprawne dowożone są do Środowiskowego Domu Samopomocy Caritas przy ulicy Pogodnej lub do podobnego ośrodka miejskiego, znajdującego się przy ulicy 11 Listopada w Białymstoku. Jest to tzw. rehabilitacja społeczna. Przebywają tam kilka godzin, po czym przewożeni są na powrót do Arki w Supraślu. W programie dnia są wspólne posiłki, zabawa, sprzątanie pomieszczeń, dodatkowa terapia.

Każda z osób niepełnosprawnych ma swój oddzielny pokój z łazienką. W budynku znajduje się siłowania, sala multimedialna, jadalnia, są też pomieszczenia gdzie prowadzi się zajęcia usprawniające, dodatkową rehabilitację społeczną, zajęcia z rękodzieła, muzykoterapia i gimnastykę.
W planach jest utworzenie drugiej wspólnoty Arka, w skład której wejdzie również 8 osób niepełnosprawnych. Jest to maksymalna liczba "arkowej" wspólnoty życia.

Arka jest ok

Wspólnota Arka pozwala każdemu – bez względu na to, czy jest pełnosprawny czy nie – czuć się "u siebie", rozwijać swoje talenty, pasje, budować więzi przyjaźni lub zwyczajnie cieszyć się życiem. Osoby niepełnosprawne z którymi udało się nam porozmawiać potwierdzają to.
– Jestem tu bardzo szczęśliwy, mam przyjaciół, swój pokój w którym sprzątam (potwierdzam, rzeczywiście pokój jest elegancko wysprzątany) Dobrze mi się tu mieszka – mówi Krzysztof, który rzadko przestaje się śmiać.

Podobnie, bardzo pozytywnie, ocenia mieszkanie w Arce Jola – Dobrze mi tu. Mamy kino, rozmawiamy, jemy razem. Jest super – mówi uśmiechnięta Jola.

Natomiast mama niepełnosprawnego Pawła, mieszkańca Arki, w końcu jest spokojna o jego przyszłość - Mój syn jest na tyle niepełnosprawny, że po śmierci mojej i męża, nie mógłby mieszkać sam. Będzie mógł żyć, dobrze zaopiekowany, w Arce, to nasze szczęście – podkreśla Teresa Chrobak, matka Pawła.

Miasto sprzyja Arce

arka suprasl 04Mieszkańcy Supraśla z życzliwością odnoszą się do członków wspólnoty Arka i do samej idei Arki. - Ze strony Supraślan spotykają nas same dobre rzeczy. Czuję, że oni akceptują osoby niepełnosprawne, starają się pomóc. Zauważam, iż mieszkańcy Supraśla cieszą się też również z faktu, zagospodarowania i wyremontowania przez Caritas, przez wiele lat będącego niszczejącym pustostanem, budynku byłej szkoły pożarniczej. - mówi ks. Jerzy Sęczek. Również władze miasta pozytywnie oceniają działalność tak Arki, jak i innych dzieł nastawionych na pomoc człowiekowi będącemu w potrzebie, które swoją siedzibę mają w domu Caritas. Istnieją tu bowiem jeszcze, prowadzone przez Caritas - świetlica dla dzieci oraz Dom Samotnej Matki, w których to dziełach posługują siostry Nazaretanki. Supraski dom Caritas owocnie współpracuje z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej.

Kontakt dla tych, którzy chcą pomóc

Osoby, które pragną skontaktować się z Arką mają do dyspozycji takie namiary – ul. 3 Maja 5B, 16-030 Supraśl, tel. 697 020 098, mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Darczyńcy, którzy chcą wspomóc funkcjonowanie mieszkań dla osób niepełnosprawnych intelektualnie, mogą wpłacić darowiznę przez stronę internetową (www.caritas.bialystok.pl i dalej „Przekaż darowiznę) lub przelewem. Caritas Archidiecezji Białostockiej, ul. Warszawska 32 nr rachunku bankowego: 66 1240 5211 1111 0000 4931 3527 z Tytułem: "Supraśl Arka"

Adam Białous

Kalendarium

 Kwiecień 2024 
PnWtŚrCzPtSoN
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Transmisja Sesji Rady Miasta

Newsletter

Chcesz być dobrze poinformowany? Zapisz się.