We środę 7 lipca 2021 obchodziliśmy 190. rocznicę Bitwy pod Sokołdą. W tym roku obchody rocznicowe miały wyjątkowo bogatą oprawę. O godzinie 12:00 w nekropolii na Kopnej Górze - w miejscu pochówku 46 żołnierzy Powstania Listopadowego, Mszę Świętą polową odprawiło 4 księży pod przewodnictwem Administratora Archidiecezji Białostockiej Jego Ekscelencji Biskupa Henryka Ciereszki, zaś homilię wygłosił Proboszcz Parafii pw. NMP Królowej Polski w Supraślu ksiądz Wiesław Kulesza.

Po Mszy Świętej nastąpiła modlitwa za poległych nad Sokołdą powstańców, którą odmówili JE Biskup Henryk Ciereszko oraz Ojciec Pantelejmon (Karczewski) z Monasteru Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy w Supraślu.

Druga część uroczystości – państwowa, odbyła się z udziałem wojska: 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego oraz 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Żołnierze zaciągnęli wartę honorową przy pomniku na Kopnej Górze. Przy dźwiękach Mazurka Dąbrowskiego została wciągnięta flaga państwowa na maszt, po czym nastąpiły okolicznościowe przemówienia.

Pan Wojewoda Bogdan Paszkowski odczytał list Prezesa Rady Ministrów Pana Mateusza Morawieckiego, moderator uroczystości dr Łukasz Lubicz-Łapiński przeczytał list Ministra Aktywów Państwowych Pana Jacka Sasina.

Wszyscy mówcy – z zamykającym przemówienia w roli Gospodarza Burmistrzem Supraśla dr Radosławem Dobrowolskim przypominali wydarzenia historyczne sprzed 190 lat i podkreślali bohaterstwo, ale też tragizm poległych powstańców.

Niezwykle poruszająca jest świadomość, że nekropolia na Kopnej Górze jest jedną z największych nekropolii z okresu Powstania Listopadowego w Polsce i jednym z nielicznych cmentarzy, na których znajdują się indywidualne pochówki w tak dużej liczbie. Pamiętajmy jednak, że mniej niż jedna trzecia poległych została odnaleziona i godnie pochowana z ceremoniałem wojskowym. Przejeżdżając przez Sokołdę bądźmy świadomi, że gdzieś w pobliżu są inne masowe groby powstańcze, które czekają na odkrycie.

W ostatniej części Uroczystości odbył się Apel Pamięci. Po każdym wezwaniu bohaterów z okresu Powstania Listopadowego, żołnierze odpowiadali głośno: Chwała Bohaterom!, Polegli na Polu Chwały! oraz Cześć ich Pamięci! Uroczystość zamknęła salwa honorowa oraz złożenie wieńców.

W imieniu Premiera Rządu wieniec złożył Wojewoda Podlaski ze swoim Zastępcą, zaś w imieniu Gminy Supraśl Burmistrz Supraśla Pan dr Radosław Dobrowolski z Zastępcą Burmistrza Panem Marcinem Iwaniukiem oraz Sekretarzem Gminy Panem Mariuszem Żukowskim.

Dziękujemy wszystkim Uczestnikom Uroczystości rocznicowych na Kopnej Górze, którzy tak licznie wzięli udział w obchodach 190. rocznicy Bitwy pod Sokołdą.

 

lupe logo

 

Kalendarium

 Sierpień 2021 
PnWtŚrCzPtSoN
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Sesja Rady Miasta

Newsletter

Chcesz być dobrze poinformowany? Zapisz się.