W związku z informacją zamieszczoną 22.03 o godz. 19:58 na profilu FB przez Pana Tadeusza Karpowicza o inwestycji realizowanej w ramach Funduszu Dróg Samorządowych tj. budową drogi powiatowej od  Henrykowa do Sobolewa wyjaśniamy:


1) wszystkie inwestycje wykonane przez Powiat Białostocki i Gminę Supraśl wynikały ze strategii BOF;

2) w ramach realizacji unijnej inwestycji Gmina Supraśl wykonała drogę od początku wsi Henrykowo do końca miejscowości, wraz z pętla autobusową, w celu umożliwienia kursowania przez wieś autobusów komunikacji miejskiej. Na realizację tego pierwszego odcinka drogi była wykonana o wiele wcześniej aktualna dokumentacja projektowa. Dokumentacja składała się z części gminnej, a inna z części należącej do Powiatu Białostockiego i będącej jego własnością. Zgłaszając inwestycję do BOF urzędnicy Gminy Supraśl mieli świadomość tego, że odcinek drogi między miejscowościami nie będzie realizowany w ramach środków UE (BOF).

3) nie jest prawdą, to co 22 marca o godz. 19:58 na swoim profilu FB opublikował pan Tadeusz Karpowicz, że Gmina Supraśl mogła zrealizować tę inwestycję w poprzednich latach, w całości ze środków pozyskanych z BOF i, że przez „podział inwestycji na dwa etapy straciła ponad 2 miliony dofinansowania”. Jak gmina mogła coś stracić, skoro kilka lat temu nie mogła ubiegać się o środki na remont drugiego odcinka?

4) Budowa odcinka drogi z Sobolewa do Henrykowa nie mogła odbyć się przy okazji budowy drogi w Henrykowie, gdyż odcinek ten nie miał dokumentacji projektowej i pozwolenia na budowę.
Ponadto to Powiat Białostocki, a nie Gmina Supraśl jest właścicielem tego pasa drogowego. Dodatkowo fragment ten nie był uregulowany pod względem własnościowym
(część pasa drogowego należała do prywatnych właścicieli), a Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad na etapie tworzenia wniosku budowy pierwszego odcinka (tj. we wsi Henrykowo) nie miała skonkretyzowanego przebiegu drogi krajowej między Sobolewem a Henrykowem (tj. wylotu drogi S19 w kierunku drogi DK65 do granicy państwa).


Po uregulowaniu przez Powiat spraw własnościowych Gmina Supraśl i Powiat Białostocki podjęli dwa lata temu decyzję budowy odcinka z Sobolewa do Henrykowa w ramach Funduszu Dróg Samorządowych. Biorąc pod uwagę plany GDDKiA odcinek drogi w miejscu skrzyżowania z droga krajową (około 350 m.) został utwardzony z materiałów tymczasowych - rozbieralnych.


Insynuowanie przez Pana Tadeusza Karpowicza, że Gmina Supraśl podzieliła tę inwestycję na dwa etapy, by doszło do dwóch poświęceń drogi i przecięć wstęgi jest niepoważne i złośliwe i nie licuje z powagą należna dla samorządowca.

5) to dzięki środkom z UE i funduszy BOF oraz staraniom Pani Małgorzaty Borowej Sołtys wsi Henrykowo oraz Pani Moniki Suszczyńskiej Przewodniczącej Rady Miejskiej w Supraślu, przy wsparciu finansowym Powiatu Białostockiego i Rządu, po wielu latach udało się w całości zrealizować budowę drogi z Sobolewa do końca Henrykowa, na którą to inwestycję mieszkańcy tych dwóch miejscowości czekali przez wiele dziesięcioleci.

foto: Powiat Białostocki

 

lupe logo

 

Kalendarium

 Sierpień 2021 
PnWtŚrCzPtSoN
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Sesja Rady Miasta

Newsletter

Chcesz być dobrze poinformowany? Zapisz się.