Tylko do 22 sierpnia w Supraślu, w dwóch placówkach kultury jednocześnie – w Muzeum Ikon oraz Bibliotece Centrum Kultury i Rekreacji, pokazywana jest wystawa prezentująca piękne współczesne ikony.

wystawa ikon 2021Wystawa nosi tytuł „Słowo stało się ciałem”, a prezentowane są na niej prace powstałe podczas XII Międzynarodowych Warsztatów Ikonopisarstwa w Nowicy. Na ekspozycji obejrzeć możemy ikony oraz ich reprodukcje fotograficzne. Fotografie pokazują również artystów podczas tworzenia ikon. Część wystawy, prezentowaną w Bibliotece CKiR, to fotorelacja z prac nad ikonami podczas międzynarodowych warsztatów. Same ikony to dzieła współczesne. Nie są one utrzymane w tradycyjnych konwencjach, w jakich przez wieki tworzono te dzieła sztuki sakralnej. Są to ikony współczesne. Pisane wyobraźnią twórcy. Stąd różne ich kolory – czerwony, zielony czy niebieski. Stąd też nowatorskie ukazanie postaci świętych. W dawnymi ikonami łączy je na pewno wiara ich twórców, która jest ta sama. Ikony pisane są wiarą i to, patrząc na nie, da się odczuć. Święci ukazani są z należną im czcią i szacunkiem.

O tej wierze oraz o tytule wystawy mówi jej kurator Ewa Zalewska „Przygotowując kolejną edycję Międzynarodowych Warsztatów Ikonopisów w Nowicy oraz wystawę ich dotyczącą, przywołaliśmy cytat z prologu Ewangelii św. Jana, gdyż ten tekst wprowadza w istotę chrześcijaństwa. W trakcie pleneru artyści skoncentrowali się na mocy Słowa, która stwarza i zmienia rzeczywistość. Bóg Słowem stworzył świat, Słowem od zarania historii powoływał i konsekwentnie powołuje człowieka do prawdziwego życia.”

Adam Białous

wystawa ikon 2021 02

 

 

lupe logo

 

Kalendarium

 Wrzesień 2021 
PnWtŚrCzPtSoN
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

Sesja Rady Miasta

Newsletter

Chcesz być dobrze poinformowany? Zapisz się.