Kantyki – to utwory sześciogłosowe o tematyce religijnej. Pierwszy głos został odkryty w archiwum w Wilnie przez prof. Józefa Maroszka w 1997 r. Kolejne dwa przez burmistrza Supraśla Radosława Dobrowolskiego w trakcie zbierania materiałów do doktoratu. Brakujące głosy uzupełniła prof. Olga Szumilina ze Lwowa.

 

W niedzielę 19. czerwca w kościele Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Supraślu nastąpiła oficjalna premiera supraskich kantyków. Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej zaprezentował dziesięć kantyków i litanię. 

- To muzyka polichóralna, czyli napisana na dwa chóry, na wzór muzyki Orlando di Lasso, renesansu i baroku, więc wymaga niezwykłej doskonałości technicznej, wokalnej - powiedziała prof. Violetta Bielecka, dyrektor Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku. 

Artyści Chóru Opery i Filharmonii Podlaskiej przyznali, że praca nad kantykami nie była prosta.

-Ważne jest, żeby wiedzieć, o czym się śpiewa, wtedy możemy odpowiednio modulować głosem, możemy nadać charakter danemu utworowi i wtedy on ma taki wydźwięk jaki powinien mieć - powiedziała Paulina Boreczko z Chóru Opery i Filharmonii Podlaskiej.

Kantyki supraskie są trzecią po Kodeksie Supraskim i Irmologionie Supraskim - wizytówką miasta.

- Myślę, że będą znane nie tylko w Polsce, nie tylko na Ukrainie, Białorusi, ale przez swoje piękno, przez lekkość, przez kunszt, to jest w ogóle szczytowy rozwój muzyki cerkiewnej w Rzeczypospolitej i w ogóle w Europie środkowo-wschodniej – powiedział Radosław Dobrowolski, burmistrz Supraśla.

Wszystkie kantyki zostaną zebrane na czterech płytach. Pierwsza - jest już gotowa, przed artystami, jeszcze w tym roku, kolejne nagrania.

Kantyki zostały zaprezentowane w ramach międzynarodowego projektu „Wspólna historia – taka sama przyszłość – Supraśl – Synkowicze – Lwów”.

kantyki 2

kantyki1

 

lupe logo

 

Kalendarium

 Lipiec 2022 
PnWtŚrCzPtSoN
    123
456810
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Nadchodzące wydarzenia

191. rocznica Bitwy pod S...

lipiec
czwartek
7
Miejsce: Cmentarz Powstańców Listopadowych w Kopnej Górze
19:00

Bitwa Regionów - konkurs ...

lipiec
sobota
9
13:18

Sesja Rady Miasta

Newsletter

Chcesz być dobrze poinformowany? Zapisz się.