Ruszyła budowa 7 metrowej wieży widokowej na terenie zagrody żubrów na Kopnej Górze ( Nadleśnictwo Supraśl). Wieża oraz kolejne odcinki ciągów pieszych mają być gotowe do października tego roku.

IMG 2448

Na końcowym etapie jest postępowanie, które wyłoni wykonawcę nowoczesnego paśnika, instalacji elektrycznych oraz sanitarnych. Trwa już budowa solidnego, betonowego fundamentu, na którym stanie drewniana wieża widokowa.

IMG 2453

Do wieży zostanie przyłączona stalowa konstrukcja – szyb windy dla osób niepełnosprawnych, tak aby i one mogły cieszyć się niesamowitym, oglądanym z wysokości 7 metrów, widokiem przemieszczających się po zagrodzie żubrów oraz rozległej Puszczy. Pieniądze na budowę wieży pochodzą z Funduszu Leśnego Lasów Państwowych. Docelowo na terenie zagrody mają stać dwie wieże - W przyszłości zostanie postawiona jeszcze jedna wieża. Tak aby z dwóch wież, móc oglądać całą zagrodę i otaczający ją las - tłumaczy Krzysztof Łaziuk leśnik z Nadleśnictwa Supraśl, wyznaczony przez jego dyrekcję do kontaktów z mediami. Do końca października mają również powstać kolejne odcinki ciągów pieszych, z których zwiedzający będą podziwiać żubry. Ścieżki, kiedy powstaną w całym przebiegu, będą tworzyć dużą i małą pętlę. Przemieszczając się nimi, będzie można przechodzić, w kilku miejscach, przez kładki, pod którymi zaprojektowano wykopane w ziemi tunele dla żubrów. Tak więc zwiedzający będą mogli oglądać królów puszczy, jakby z lotu ptaka. Wprawdzie lot to nie wysoki, ale widok bardzo atrakcyjny. Na jednym z ciągów pieszych jest już wykonane pierwsze przejście dla żubrów pod kładką. Część 20 hektarowej zagrody zatopiona jest w Puszczy Knyszyńskiej, część zbudowano na niezalesionym terenie dawnej składnicy drewna kolei wąskotorowej. Trwa właśnie początkowy etap prac nad uruchomieniem, dla celów turystycznych, około 25 kilometrowego odcinka zabytkowego torowiska tej kolei ( Czarna Białostocka – Kopna Góra).

IMG 2452

Budowę zagrody dla żubrów u stóp Kopnej Góry koło Sokołdy rozpoczęto w roku 2019. Do tej pory udało się stalowym płotem wewnętrznym ogrodzić 20 hektarów zagrody. Powstanie jeszcze ogrodzenie zewnętrzne. Podczas pierwszego etapu budowy poprowadzono też część ciągów pieszych. Wybudowano również duży, drewniany obiekt, który jest magazynem na siano i inną karmę dla żubrów. Zrealizowaną już drewnianą konstrukcją zagrody jest również stodoła z dobudowaną do niej obszerną wiatą, pod którą będą stały maszyny potrzebne do obsługi całego obiektu.

IMG 2463

Pierwsze żubry zostaną do zagrody wpuszczone pod koniec roku 2022. Budowa całej zagrody żubrów (obecnie jedna z największych inwestycji realizowanych przez Lasy Państwowe w Polsce) ma kosztować kilkanaście milionów złotych. Środki na budowę zagrody pozyskiwane są z różnych źródeł. Środki unijne z Funduszu LIFE oraz pieniądze z Funduszu Leśnego Lasów Państwowych oraz rządowe z NFOŚ ( Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska). Zagroda powstaje ona w ramach projektu „Kompleksowa ochrona żubra przez Lasy Państwowe”. Odtworzony po I wojnie światowej z kilkunastu pozostałych przy życiu osobników gatunek jest mało odporny na różnego typu zagrożenia. Wiąże się to z małym zróżnicowaniem jego puli genetycznej. Tworzenie niewielkich, odrębnych populacji żyjących w zamkniętych ośrodkach może mieć duże znaczenie np. w przypadku wybuchu epidemii w stadach żyjących na wolności. Obecnie żyje w Polsce więcej niż 2300 żubrów.

IMG 2449

Adam Białous

 

lupe logo

 

Kalendarium

 Wrzesień 2021 
PnWtŚrCzPtSoN
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

Sesja Rady Miasta

Newsletter

Chcesz być dobrze poinformowany? Zapisz się.