W różnych miejscach Supraśla stanęły kapliczki, które przechodnie mogą podziwiać, a jeśli chcą - modlić się przy nich. Jest to wystawa plenerowa „Kapliczki – dziedzictwo kulturowe”, którą przygotowało Muzeum Ikon w Supraślu.

 IMG 4325

Celem ekspozycji jest zwrócenie uwagi na fakt, iż kapliczki powoli znikają z krajobrazu Polski. A jest to cenne dziedzictwo tak religijne, jak kulturowe. Wystawa prezentuje kapliczki wykonane przez współczesnych artystów. Do udziału w projekcie zostali zaproszeni artyści z Polski, Ukrainy i Serbii w większości związani z Międzynarodowymi Warsztatami Ikonograficznymi w Nowicy. Każdy z artystów sam wyznaczył temat pracy. Pomimo zastosowania jednego, wspólnego dla wszystkich formatu drewnianego podobrazia umieszczonego w metalowym zadaszeniu, powstały prace bardzo różnorodne.

IMG 4345k

Kapliczki stanowią wielką rozpiętość stylu wykonania, charakterystycznego dla poszczególnych twórców. Są pośród kapliczek dzieła opatrzone dodatkami podkreślającymi atrybuty przedstawionego świętego, ikony współczesne, oszczędne w środkach wyrazu, a także te czerpiące z kanonicznych przedstawień. W kapliczkach znajdują się wizerunki Matki Bożej, Chrystusa, a także świętych kościołów prawosławnego i katolickiego.

Kapliczki rozmieszczone są w różnych miejscach Supraśla – przy instytucjach kultury, edukacji, jak również związanych z kultem – tworzą ścieżkę prowadzącą zwiedzających i turystów do niektórych spośród miejsc wartych zobaczenia i odwiedzenia w Supraślu. Szczegółową mapę z trasą kapliczek można odnaleźć m.in. na profilu Facebook Muzeum Ikon

https://pl-pl.facebook.com/MuzeumIkonSuprasl/

„Bogu na chwałę, cierpiącym na pociechę, błądzącym jako drogowskaz” - głosi napis na jednej z przydrożnych kapliczek, stojących niedaleko Krakowa. To motto najlepiej chyba oddaje funkcje kapliczek. Kapliczki przydrożne przez wieki powstawały w intencji upamiętnienia ważnego wydarzenia, stawiano je w podzięce za wyzdrowienie, pełniły funkcję ochronną, czym samym „ pisały” historię danego regionu i lokalnej społeczności. Były i są świadectwem kultury ludowej i historii, również w wymiarze osobistym.

PICT0001

Kapliczki, przydrożne figury świętych i krzyże są integralnie związane z polskim pejzażem kulturowym. Te obiekty kultu religijnego wyrosły z ducha chrześcijańskiej Europy.  Kapliczki

są świadectwem żywej tradycji okazywania wdzięczności Bogu i świętym patronom: darem błagalnym w czasach zagrożeń, często aktem dziękczynnym, formą upamiętniania zasług zmarłych dobroczyńców czy osób najbliższych. Na pewno są  wyrazem potrzeby usakralnienia przestrzeni, w której żyje człowiek.

Adam Białous

 

lupe logo

 

Kalendarium

 Wrzesień 2021 
PnWtŚrCzPtSoN
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

Sesja Rady Miasta

Newsletter

Chcesz być dobrze poinformowany? Zapisz się.