Dobiega końca remont wieży. Dzięki inwestycji świątynia zyska wygląd z końca XIX wieku. Montaż hełmu wieży odbędzie się 07. maja.

 

Remont wieży kościoła trwa od ubiegłego roku. Jego najważniejszy element to nowy hełm, który jest już prawie gotowy. Stary zdemontowano na początku kwietnia. Powodem rozpoczęcia prac była zaawansowana korozja dachu.

- W tej chwili trwa pozłacanie kuli, która znajdzie się pod krzyżem – informuje ks. Andrzej Chutkowski, proboszcz parafii pw. Świętego Krzyża w Supraślu. - Natomiast krzyż zostanie ten sam, jest już odremontowany.

Do kuli włożonych zostało pięć "kapsuł czasu", w których znajdzie się: kilka stronic z projektu inwentaryzacji kościoła, ukazującego jego obecny wygląd; sprawozdanie z działalności parafii za mijający rok 2019; przesłania proboszcza i burmistrza Supraśla do potomnych; mapa miasta; tekst homilii ks. Adama Szota wygłoszonej z okazji 150-lecia poświecenia kościoła oraz obecne banknoty i monety polskie.

Montaż hełmu odbędzie się 7 maja. Przedsięwzięcie potrwa kilka godzin (od. 7 do 14). Potrzebny będzie dźwig, który umieści hełm na wieży.

Nowa kopuła już teraz robi wrażenie. Jej konstrukcję pokryto miedzianą blachą w formie łusek. Prace wykonano ściśle według projektu z 1898 toku. Jego autorem był wybitny architekt Romuald Samotyja Lenczewski. Na przełomie XIX i XX wieku według jego projektów zbudowano wiele kościołów i cerkwi w okolicach Białegostoku. Jego dzieło w Supraślu czekało na realizację aż 100 lat, ale udało się.

Nie byłoby to możliwe, gdyby nie ofiarność wielu ludzi dobrej woli. Zbiórka na remont wieży trwała kilka lat.

- Wszystko zaczęło się w 2013 roku, kiedy spłonęła zabytkowa wieża kościoła pw. Św. Wojciecha Biskupa Męczennika w Białymstoku – opowiada proboszcz parafii pw. Św. Trójcy w Supraślu. - Wówczas to powołano specjalne komisje, które zaczęły badać stan wież kościelnych w parafiach.

W ich skład weszli m.in. przedstawiciele straży pożarnej, kurii i konserwatora zabytków. Poproszono też proboszczów o dokumentację dotyczącą planowanych remontów. W przypadku kościoła Św. Trójcy w Supraślu przedstawiono nigdy niezrealizowany projekt Romualda Samotyja Lenczewskiego. Później, gdy przedstawiciele parafii zaczęli się ubiegać o pozwolenie na remont wieży, konserwator zabytków wydał zalecenie, by oprzeć się właśnie na tej koncepcji.

Wykonawcą inwestycji jest firma „Nowy Dach” Jan Grycuk z Białegostoku. Na swoim koncie ma ona wiele podobnych prac, w tym odbudowę wieży we wspomnianym kościele św. Wojciecha w Białymstoku.

kopula parafia sw trojcy 3

 

 

kopula parafia sw trojcy 2

 

kopula parafia sw trojcy 1

 

kopula parafia sw trojcy 4

 W kuli znajdującej się pod krzyżem zostanie włożonych pięć "kapsuł czasu", w których znajdzie się: kilka stronic z projektu inwentaryzacji kościoła, ukazującego jego obecny wygląd; sprawozdanie z działalności parafii za mijający rok 2019; przesłania proboszcza i burmistrza Supraśla do potomnych; mapa miasta; tekst homilii ks. Adama Szota wygłoszonej z okazji 150-lecia poświecenia kościoła oraz obecne banknoty i monety polskie.

 

 

Autor zdjęć: Ks. A.Chutkowski Parafia pw. Świętej Trójcy w Supraślu

 

 

 

lupe logo

 

Kalendarium

 Luty 2021 
PnWtŚrCzPtSoN
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728

Sesja Rady Miasta

Newsletter

Chcesz być dobrze poinformowany? Zapisz się.