Uzdrowisko Supraśl przygotowuje się do aplikowania o środki finansowe z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska na wykonanie odwiertów głębinowych w celu poszukiwania surowców uzdrowiskowych.

 

W tym celu została zawarta umowa z firmą Pro-Invest Solutions z Krakowa, która przygotuje projekt robót odwiertu geologicznego. 

Posiadanie takiego projektu jest warunkiem niezbędnym do ubiegania się o 100% dofinansowanie z NFOŚ na wykonanie odwiertu. Najprawdopodobniej prace będą wykonywane na głębokości do 400-500 m pod ziemią. Przewiduje się, że urządzenie wiertnicze dotrze do pokładów z Jury Środkowej, pod którą jest już tylko granitowa, lita płyta wschodnioeuropejska. Uzdrowisku Supraśl zależy na zlezieniu drugiego obok borowiny surowca leczniczego – wody mineralnej czy solanki lub mających szerokie zastosowanie gospodarcze wód geotermalnych.


W dniu 17 czerwca 2020 r. przedstawiciele firmy Pro-Invest Solutions Pan Piotr Długosz oraz Pani Katarzyna Bystroń odwiedzili Supraśl. Podczas spotkania w Urzędzie Miejskim omówiono aspekty techniczne wykonania umowy. Następnie Burmistrz Supraśla Radosław Dobrowolski oraz Kierownik Referatu ds. projektów UE i Uzdrowiska Supraśl – Marek Skrypko udali się na działkę, na której w przypadku otrzymania dofinansowania z NFOŚ, będą prowadzone odwierty głębinowe. W przypadku odkrycia wód mineralnych lub solanki teren przy odwiercie, mógłby stać miejscem kolejnej inwestycji, która pozwoli Uzdrowisku Supraśl rozwijać się na dużo wyższym poziomie.

W przypadku odkrycia wód o temperaturze powyżej 20 stopni C możliwe będzie stworzenie własnej sieci ciepłowniczej wspomagającej ogrzewanie budynków.

 

 

lupe logo

 

Kalendarium

 Maj 2021 
PnWtŚrCzPtSoN
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Sesja Rady Miasta

Newsletter

Chcesz być dobrze poinformowany? Zapisz się.