Gmina Supraśl wyłoniła wykonawcę, największej w historii tego samorządu, inwestycji - budowy żłobka i przedszkola w Sobolewie. Wartość umowy opiewa na sumę prawie 10,5 miliona złotych. Umowa z wykonawcą zostanie podpisana we wtorek 18 maja, wkrótce potem wejdzie on na plac budowy. Przetarg wygrała białostocka firma REDIL Jacek Rutkowski. 

sobolewo wizualizacjePrzedmiotem zamówienia jest budowa żłobka i przedszkola gminnego w Sobolewie przy ul. Szosa Baranowicka, nieopodal funkcjonującej tam sobolewskiej filii przedszkola w Grabówce. Projekt zakłada powstanie żłobka z trzema oddziałami (25 dzieci w oddziale). Będzie to niezależnie funkcjonujący obiekt z własnym wyposażeniem technicznym. Przedszkole gminne znajdować się będzie na dwóch kondygnacjach nowego obiektu ( I i II piętro). Na parterze będzie żłobek oraz część wejściowa z szatnią i klatką schodową. Na pierwszym i drugim piętrze będą sale dydaktyczne, pomieszczenia administracyjno-biurowe i socjalne. W przedszkolu przewidziano funkcjonowanie pięciu oddziałów, po 25 dzieci w każdym. Planowana ilość dzieci w żłobku wynosi 75, natomiast w przedszkolu 125.

W obiekcie (pierwsze piętro) zaprojektowano pełną kuchnię, która częścią wejściową z własną klatką schodową przylega do istniejącego po sąsiedzku dwuoddziałowego przedszkola gminnego (sobolewska filia przedszkola w Grabówce).  Kuchnia zaopatrywać będzie w posiłki żłobek, nowe i istniejące przedszkole gminne. Dla obsługi kuchni zaprojektowano windy spożywcze. Cały obiekt będzie duży, świadczą o tym dane z projektu -  „projektowana powierzchnia zabudowy 927.91 m2- powierzchnia użytkowa całkowita 2 019.72 m2- kubatura 9 974.35 m3- wysokość budynku 13.85 m- długość budynku 46.13 m- szerokość budynku 36.50 m”.

Realizacja inwestycji podzielona została na 2 etapy. W pierwszym, na działce gminnej, powstanie żłobek. Uruchomienie żłobka zaplanowane zostało już na początek 2022 roku. Przedszkole zacznie funkcjonować rok później. Równocześnie z rozpoczęciem działalności przez żłobek  w Sobolewie, zacznie również działać kuchnia i stołówka. Technicznie proces  kolejnego oddawania do użytku żłobka a potem przedszkola rozwiązano w ten sposób, iż żłobek będzie się mieścił na parterze budynku, który gdy tylko powstanie, przeprowadzone zostaną tam wszystkie prace wykończeniowe. Żłobek zostanie uruchomiony w roku 2022, natomiast nadal będą trwały prace wykończeniowe na I i II piętrze budynku, gdzie będzie się mieściło przedszkole. Zostanie ono oddane do użytku w roku 2023. Obecnie trwają też czynności, prowadzone przez Gminę Supraśl, w kierunku zakupu prywatnego gruntu, obok nowego przedszkola. Powstanie tam najpewniej plac zabaw.  

Budowa żłobka i przedszkola w Sobolewie jest pilną potrzebą, gdyż w miejscowościach takich jak Sobolewo, Grabówka i Zaścianki gwałtownie rośnie demografia i przybywa dzieci. Istniejące obiekty przedszkolne nie są w stanie wszystkich ich przyjąć, natomiast żłobka samorządowego w ogóle do tej pory w tych miejscowościach nie było. Na budowę żłobka i przedszkola w Sobolewie Gmina Supraśl otrzymała ponad 2,250 mln zł dofinansowania z rządowego programu „Maluch Plus”. Dlatego najszybciej musi powstać żłobek w Grabówce. Gmina jest do tego zobowiązana warunkami dofinansowania z programu rządowego.

Adam Białous

 

lupe logo

 

Kalendarium

 Wrzesień 2021 
PnWtŚrCzPtSoN
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

Sesja Rady Miasta

Newsletter

Chcesz być dobrze poinformowany? Zapisz się.