Na dwóch posiedzeniach przeprowadzonych w lutym 2021 Rada Miejska w Supraślu podjęła ważne decyzje w sprawie...

sobolewo przedszkole 08...rozbudowy Szkoły Podstawowej oraz budowy żłobka wraz przedszkolem w Sobolewie. Inwestycje te są niezmiernie potrzebne z uwagi na rosnącą w szybkim tempie demografię gminy.

Rozbudowa SP im. Elizy Orzeszkowej w Sobolewie realizowana jest, w systemie „zaprojektuj i wybuduj”, w ramach projektu „Rozbudowa bazy dydaktycznej w miejscowości Sobolewo, gmina Supraśl”. Projekt (I etap) dotyczy dobudowania do istniejącego obiektu szkoły nowego budynku, od strony ulicy Rybackiej. W dalszych latach planowany jest II etap rozbudowy, który będzie polegał na dobudowaniu piętra do istniejącego budynku, oddanego do użytku w roku 2014.

Obiekt, który powstanie w ramach I etapu rozbudowy (jego oddanie do użytku planowane jest na rok 2023) będzie posiadał na parterze stołówkę, zdolną pomieścić około 150 osób. W ciągu dnia ma być tam wydawanych 400 posiłków. Zaplanowano też powstanie sal świetlicowych, dla dzieci młodszych i starszych, na około 50 dzieci każda. Na I piętrze nowego budynku zostanie utworzonych 6 sal lekcyjnych. Nowy obiekt ma mieć w sumie 1300 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej. Budynek będzie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych – m.in. podjazdy, winda , sanitariaty. Na zewnątrz zostaną urządzone tereny zielone z nasadzeniami drzew i krzewów.

Rozbudowa szkoły jest bardzo potrzebna - Nasze tereny są atrakcyjne dla osób, które chcą mieszkać w domach jednorodzinnych blisko Białegostoku. Dlatego budownictwo tego typu kwitnie i do miejscowości takich jak Sobolewo, Henrykowo, Grabówka oraz Zaścianki wciąż napływają nowe osoby oraz całe rodziny. Z tego też tytułu jest coraz więcej dzieci, a obecnie funkcjonujące placówki oświatowe, niedługo nie będą w stanie wszystkich naszych pociech pomieścić. Dlatego istnieje pilna potrzeba budowy nowych obiektów szkolnych oraz przedszkolnych – mówi Anna Kalinowska – Chraniuk, kierownik Filii Urzędu Miejskiego w Zaściankach.

sobolewo przedszkole 0018 lutego br. w Urzędzie Miejskim w Supraślu odbyło się posiedzenie Rady Miejskiej. W trakcie posiedzenia Rada jednomyślnie zatwierdziła finansowanie inwestycji rozbudowy szkoły w Sobolewie. Na rozbudowę SP w Sobolewie jest zarezerwowane około 4 milionów złotych. Część tych pieniędzy to środki własne gminy, część pochodzi z programów rządowych. Inwestycja ma się rozpocząć w tym roku. Obecnie, na końcowym etapie, jest już procedura wyłonienia wykonawcy robót.

Rozbudowa obiektu szkoły w Sobolewie, od czasu jego powstania w roku 1957, dobrze pokazuje rozwój demograficzny Sobolewa i miejscowości do niego przyległych. Pierwsza rozbudowa miała swój czas na początku lat 70' ubiegłego wieku. Kolejne nowe skrzydło szkoły oddano do użytku w roku 1999. Ostatnia rozbudowa miała miejsce w roku 2014. Przybyło wówczas sal lekcyjnych oraz pojawiła się hala sportowa. Obecna rozbudowa, zaplanowana na dwa etapy, będzie już więc czwartym powiększeniem metrażu szkoły.

Również w lutym w Urzędzie Miejskim w Supraślu odbyło się spotkanie dotyczące przygotowania inwestycji budowy żłobka i przedszkola w Sobolewie. Pierwszy etap inwestycji zakłada budowę zaplanowanych obiektów na działce będącej własnością Gminy Supraśl. W kolejnym etapie gmina planuje pozyskać teren pod dalszą rozbudowę żłobka i przedszkola. Obecnie funkcjonujące przedszkole w Grabówce, choć zostało zbudowane i uruchomione zaledwie kilka lat temu, nie jest już w stanie pomieścić wszystkich dzieci, które pochodzą nie tylko z Grabówki, ale też z przyległych do niej miejscowości.

Adam Białous

 ---------------------------------------

Z Urszulą Klimczuk-Piontkowską, dyrektor Szkoły Podstawowej im. Elizy Orzeszkowej w Sobolewie rozmawia Adam Białous

– Czy budynki obecnej szkoły są wystarczająco obszerne, aby nauka w nich mogła odbywać się w odpowiednim komforcie?

Dzieci jest w szkole z każdym rokiem więcej i nie mieścimy się w tej liczbie sal, którą obecnie mamy do dyspozycji. Z tego wynikają poważne problemy organizacyjne. Obecnie dzieci muszą uczyć się na dwie zmiany, co dla wszystkich jest bardzo uciążliwe. Przed epidemią, kiedy wszystkie klasy uczyły się stacjonarnie, lekcje odbywały się do 17.30, a nawet kończyły się później. Konieczność rozbudowy szkoły jest sprawą pilną, my musimy mieć więcej pomieszczeń lekcyjnych, bo mamy dane demograficzne, że uczniów będzie nam z roku na rok przybywać. Coraz więcej rodzin z dziećmi osiedla się w Sobolewie, Grabówce, Zaściankach i Henrykowie. I te dzieci trafiają do naszej szkoły.

– Ile dzieci aktualnie uczy się w SP w Sobolewie?

W tym roku szkolnym mamy około 600 uczniów. A obiekt szkolny, w którym obecnie jesteśmy, został przewidziany na około 400 uczniów. Kiedy przeglądałam statystki, zauważyłam że co roku przybywa nam około 40 uczniów. Obecnie mamy zagospodarowane do prowadzenia lekcji wszystkie pomieszczenia, łącznie z byłym magazynem na książki. Nawet z pomieszczenia sekretariatu wydzieliliśmy, budując ścianę, niewielką salę lekcyjną. Obecnie, jak wiadomo, mamy pandemię, a w związku z tym małą liczbę uczniów w szkole, jednak pandemia się skończy i uczniowie wrócą. Znów będzie ścisk, co nie jest korzystne. Rozbudowa jest więc sprawą nie cierpiącą zwłoki.

– Których pomieszczeń w szkole najbardziej brakuje?

Największy deficyt mamy na pomieszczenia dydaktyczne. Bardzo brakuje też szatni. Obecnie z jednego boksu szatni korzystają, aż na trzy klasy. Brakuje też pomieszczeń świetlicowych. Te które są obecnie, nie wystarczają, trzeba czasem zajęcia świetlicowe prowadzić w salach dydaktycznych, jeśli te są wolne. Kolejną sprawą, która poprzez rozbudowę szkoły mogłoby zostać poprawiona, jest brak kuchni w szkole. Aktualnie posiłki dowożone są w formie cateringu. Na pewno jednak byłoby lepiej, żeby tak duża szkoła, jak nasza, posiadała własną kuchnię. Wyposażenie szkoły, dzięki wsparciu gminy, jest bardzo dobre. Jeżeli więc obiekt zostanie rozbudowany, komfort nauki wzrośnie jeszcze bardziej.

– Czy widzi pani potrzebę budowy przedszkola i żłobka w Sobolewie?

Uważam, ze gmina robi bardzo dobrze, realizując te inwestycje oświatowe. Jak mówiłam dzieci jest u nas coraz więcej, również tych w wieku przedszkolnym i młodszych. Obecnie w naszej szkole funkcjonują dwa oddziały tzw. zerówki i dzieci jest w nich bardzo dużo. Wiem, że przedszkole w Grabówce nie jest już w stanie przyjąć wszystkich przedszkolaków, więc tym bardziej nowe przedszkole jest potrzebne.

– Dziękuję za rozmowę

 

lupe logo

 

Kalendarium

 Maj 2021 
PnWtŚrCzPtSoN
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Sesja Rady Miasta

Newsletter

Chcesz być dobrze poinformowany? Zapisz się.