logo

Uzdrowisko w Supraślu

Walory ekologiczne miasta, czystość powietrza, brak ośrodków przemysłowych i wyjątkowy mikroklimat sprawiają, że Supraśl jest obszarem Zielonych Płuc Polski.
Klimat Supraśla, złoża borowin, czyste wody rzeki Supraśl pomagają wrócić do zdrowia osobom starszym, rekonwalescentom i dzieciom.

Już przed II wojną światową zauważono wyjątkowo sprzyjający mikroklimat Supraśla. Pionierem tradycji uzdrowiskowych w tym regionie był dr Lewitto - założyciel sanatorium. Jego dzieło kontynuował prof. W.Sławiński, który stał się prekursorem starań miasta o status uzdrowiska, które otrzymało dopiero 28 grudnia 2001 roku.
Odkryte i przebadane złoża borowin są określone jako jedne z najlepszych pokładów w Polsce.
Z medycznego punktu widzenia pobyt w Supraślu zaleca sprzyja leczeniu:

*chorób dróg oddechowych
*chorób reumatycznym
*chorób kardiologicznych i nadciśnienia
*otyłości, w tym osób obciążonych chorobami układu endokrynnego
*chorób cywilizacyjnych (bezsenności, lekkich depresji, przemęczenia, syndromu zmęczenia, nerwic, andropauzy i menopauzy)
*oraz rekonwalescentom po przebytych zabiegach chirurgicznych


Według Polskiej Akademii Nauk Borowina ma działanie chemiczne, związane z zawartymi w niej składnikami aktywnymi farmakologicznie.
Do tych składników należą między innymi: kwasy huminowe, fulwokwasy, enzymy, pierwiastki śladowe. Kwasy huminowe odpowiedzialne są za wiązanie wody przez borowinę, zdolność zatrzymywania ciepła przez dłuższy czas, właściwości sorpcyjne i wymiennikowe, mają właściwości koloidalne. Przypisuje się im również działanie bakteriobójcze, bakteriostatyczne, ściągające.W torfie obecne są substancje hormonalnie czynne (andro- i estrogennie) oraz fitohormony, zawarte głównie we frakcji bituminowej.
Obecność w torfach substancji hormonalnie czynnych w powiązaniu z właściwościami bakteriostatycznymi i przeciwzapalnymi kwasów humusowych pozwala na wykorzystanie ich w leczeniu schorzeń kobiecych. Wyniki badań prowadzonych w ostatnich dwudziestu latach dowodzą, że zabiegi borowinowe podnoszą też sprawność układu odpornościowego.

Borowina zawiera także bogactwo makro- i mikroelementów, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Są to jony: litu, sodu, potasu, wapnia, magnezu, miedzi, manganu, molibdenu, cynku, żelaza, selenu, strontu, bromu, jodu, fosforu, siarki.

Okłady Borowinowe odgrywają dużą rolę w leczeniu chorób :

* układu kostno-stawowego,
* reumatoidalnym zapaleniu stawów,
* osteoartretyźmie,
* zapaleniu kaletki,
* rwie kulszowej,
* zapaleniu ścięgien,
* bólach kręgosłupa,
* urazach sportowych,
* rehabilitacji po operacjach ortopedycznych,
* w myalgiach (bólach mięśni o nieustalonym pochodzeniu).

W okresie letnim panują tutaj dobre warunki słoneczne, co sprzyja prowadzeniu zabiegów helioterapeutycznych. W okresie zimowym pokrywa śnieżna zalega na tym terenie stosunkowo długo, co ma korzystne oddziaływanie na klimat. Supraśl charakteryzuje się także czystością powietrza - wskaźniki zanieczyszczeń gazowych i pyłowych kształtują się znacznie poniżej przyjętych norm sanitarnych.

Położenie miasta wśród gęstych lasów PK wpływa na warunki bioklimatyczne. Lasy zatrzymują dużą ilość zanieczyszczeń powietrza oraz wzbogacają je substancjami eterycznymi. Badania wskazują na korzystne oddziaływanie zbiorowisk leśnych na układ oddechowy oraz krążenia.
Lasy mają także korzystny wpływ na psychikę człowieka – łagodzą stres, odprężają, sprzyjają pozytywnemu myśleniu.

Od października 2013r. w Supraślu działa Zakład Przyrodoleczniczy Knieja (tel. 085 710 89 08).

Żródło: www.suprasl.podlasie.pl

 

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich Europa inwestująca w obszary wiejskie Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach działania "Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju - mały projekt" Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

Napisz do nas

Dane kontaktowe

Adres:

Urząd Miejski w Supraślu

ul. Józefa Piłsudskiego 58

woj. podlaskie

16-030 Supraśl

 
mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 
tel.: 085 713 27 35
 
www:  suprasl.pl

Galeria

Obejrzyj największe atrakcje turystyczne:

Wszelkie prawa zastrzeżone | ©2020 Turystyka | zaloguj