logo

Szlaki

Prawdziwa wartość terenów Puszczy Knyszyńskiej tkwi w niepowtarzalnej, bogatej przyrodzie, czystym środowisku oraz ciekawym kolorycie kulturowym. Wszystko to sprzyja rozwojowi ruchu turystycznego. Jego uczestnicy mogą odpocząć od zgiełku cywilizacji, aktywnie spędzić wolny czas, zapoznać się z bogatą historią wielonarodowościową oraz wielowyznaniową kulturą tych stron.

 

 

Oznakowane szlaki turystyczne piesze zachęcają do wędrówek puszczańskich. Dla tych którzy preferują turystykę rowerową wytyczone są trasy rowerowe. Inną formą aktywnego spędzania wolnego czasu są spływy kajakowe czy podróże w siodle konnym szlakiem pogranicza. Atrakcję zimową stanowią kuligi po puszczańskich ostępach oraz zawody narciarskie na wyznaczonych trasach. Turyści interesujący się historią będą również usatysfakcjonowani zwiedzając np. zabytki Supraśla, przemierzając szlak tatarski lub szlak Powstańców Styczniowych z 1863 roku. Bardzo ciekawa jest wycieczka szlakiem rękodzieła ludowego, na którym można spotkać się z ludźmi którzy uprawiają zanikające już zawody: kowal, garncarz, łyżkarz, tkaczka.

 

 

Puszcza Knyszyńska to obszar gdzie krzyżują się liczne piesze szlaki turystyczne oraz obejmujące blisko 400 km- KRESOWE WĘDROWKI - szlaki, rowerowe, konne, kajakowe i kolejki wąskotorowej, które powstały w 2004 z inicjatywy Związku Gmin Puszczy Knyszyńskiej Dorzecza Rzeki Supraśl, ze środków Unii Europejskiej, pod patronatem SSP Euroregionu Niemen. Prowadzą one przez nieskażone cywilizacją puszczańskie knieje, których królem jest żubr, gdzie spotkać można wilka i rysia, bociana czarnego, żurawia i dzięcioła, gdzie dary lasu kuszą w postaci jagód, poziomek i grzybów. Obszar dzisiejszej Puszczy Knyszyńskiej przez wieki był terenem pogranicza. W XV i XVI wieku kształtowały się tu osady polskie, ruskie i litewskie. Stosunkowo wcześnie w miastach zamieszkała ludność żydowska. W XVII w. pojawiło się na tym terenie osadnictwo tatarskie. Dzisiaj za sprawą wyjątkowej gościnności mieszkańców, różnorodnej bazy noclegowej, od apartamentów hotelowych po gospodarstwa agroturystyczne, wspaniałej kuchni regionalnej, a zwłaszcza niezapomnianego smaku najlepszej na świecie babki i kiszki ziemniaczanej działa  jak magnes na odwiedzających turystów.

 

całe

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich Europa inwestująca w obszary wiejskie Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach działania "Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju - mały projekt" Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

Napisz do nas

Dane kontaktowe

Adres:

Urząd Miejski w Supraślu

ul. Józefa Piłsudskiego 58

woj. podlaskie

16-030 Supraśl

 
mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 
tel.: 085 713 27 35
 
www:  suprasl.pl

Galeria

Obejrzyj największe atrakcje turystyczne:

Wszelkie prawa zastrzeżone | ©2021 Turystyka | zaloguj