logo

Kopna Góra

Obiekty turystyczne Kopnej Góry


1. Kopna Góra jest leśną osadą Nadleśnictwa Supraśl wybudowaną w latach 20-tych i 30-tych XX wieku. Położenie w centralnym miejscu Puszczy Knyszyńskiej, na zbiegu popularnych tras i szlaków turystycznych, zadecydowało o współczesnej rekreacyjnej I edukacyjnej funkcji tego miejsca. Głównym obiektem służącym tym celom jest arboretum, sala edukacyjna, ścieżka przyrodnicza a także zagospodarowana pod kątem rekreacyjnym polana (dawna składnica drewna). Ważną rolę odgrywają też tematy związane z historią tego miejsca. Można ją poznać odwiedzając znajdujący się u stóp Kopnej Góry cmentarz wojenny żołnierzy Powstania Listopadowego oraz Małe Muzeum Historii Puszczy Knyszyńskiej. 

 

2. Cmentarz wojenny 1831 został otwarty we wrześniu 2013 roku. Spoczęli na nim żołnierze pułkownika Zaliwskiego polegli w dniu 7 lipca 1831 roku w bitwie pod Sokołdą. Po kilku latach poszukiwań udało się odnaleźć miejsce ich pochówku a także odtworzyć zapomnianą historię wydarzeń jakie miały miejsce na łąkach pomiędzy Sokołdą a Kopna Górą a które zawodna ludzka pamięć przypisała czasom późniejszym – Powstaniu Styczniowemu.
http://www.suprasl.bialystok.lasy.gov.pl/odkrywanie-historii 

 

3.  „Składnica” to rozległa, malownicza polana sąsiadująca z arboretum w Kopnej Górze. Dawniej miejsce to służyło do przeładunku drewna wywożonego z puszczy kolejka wąskotorową. Obecnie wykorzystywane jest do celów rekreacyjnych. Jest jednym z przystanków na trasie ścieżki Szlakiem Powstania Styczniowego. Bierze też tu początek ścieżka edukacyjna Kopna Góra.

 

4. Małe Muzeum Historii Puszczy Knyszyńskiej w Kopnej Górze utworzone zostało i jest prowadzone przez Nadleśnictwo Supraśl. Prezentowane są tu zabytki związane z bytnością ludzi na obszarze Puszczy Knyszyńskiej a także z narodowymi powstaniami jakie miały tu miejsce w XIX wieku.
Muzeum można odwiedzić w dni robocze w godz.7.30-15.30 (wymagane jest wcześniejsze umówienie) a w okresie 1.04-30.09 także w dni wolne.

http://www.suprasl.bialystok.lasy.gov.pl/muzeum

Polecamy także: http://www.suprasl.bialystok.lasy.gov.pl/odkrywanie-historii 

 

5. Arboretum w Kopnej Górze to rodzaj ogrodu botanicznego o charakterze parku leśnego o pow. 26 ha. Jest to miejsce rekreacji i wypoczynku, które daje też możliwość zdobycia wiedzy przyrodniczej. Charakteryzuje się urozmaiconą rzeźbą terenu a dużą jego część zajmują powierzchnie leśne. Oprócz rodzimych gatunków drzew i krzewów, znajdziemy tu również kolekcje gatunków egzotycznych i ozdobnych.

Arboretum jest czynne w okresie od 1 kwietnia do 30 września w godzinach 9-19 we wszystkie dni tygodnia.

http://www.suprasl.bialystok.lasy.gov.pl/arboretum-w-kopnej-gorze

 

6. Ścieżka przyrodniczo-historyczna "Szlakiem Powstania Styczniowego" utworzona została przez cztery puszczańskie nadleśnictwa. Przeznaczona jest dla turystyki pieszej i rowerowej a jej długość wynosi 72 km. Można ją pokonać w całości jak też odwiedzić tylko wybrane fragmenty lub punkty. Na trasie znajdują pola bitew, powstańcze mogiły, pomniki oraz cmentarz wojenny żołnierzy poległych w 1831 roku pod Sokołdą. Na trasie znajduje się też m.in. wieża widokowa, kładka przez bagna, wiaty i zadaszenia, tablice informacyjne.
http://elbi.evdt.org

 

7. Ścieżka przyrodnicza "Woronicza" przedstawia walory przyrodnicze rezerwatu obejmującego całą zlewnię strumienia Woronicza i jego źródliska. Prezentuje także różne aspekty gospodarki leśnej.  Płaski teren urozmaicają moreny czołowe i kemy. Ścieżka kończy się przy wiacie w Kopnej Górze, gdzie przebiega ścieżka przyrodniczo-historyczna  "Szlakiem Powstania Styczniowego".

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich Europa inwestująca w obszary wiejskie Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach działania "Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju - mały projekt" Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

Napisz do nas

Dane kontaktowe

Adres:

Urząd Miejski w Supraślu

ul. Józefa Piłsudskiego 58

woj. podlaskie

16-030 Supraśl

 
mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 
tel.: 085 713 27 35
 
www:  suprasl.pl

Galeria

Obejrzyj największe atrakcje turystyczne:

Wszelkie prawa zastrzeżone | ©2021 Turystyka | zaloguj