logo

Ciekawostki

278921 

Fontanna - zegar

Odnowiony skwer, przy dawnym Domu Ludowym, wzbogacił się w maju 2010 roku o nową atrakcję. Stanęła tu ciekawa fontanna zaprojektowana przez Grzegorza Łosia - supraskiego plastyka. Jej konstrukcja łączy funkcje wodotrysku i słonecznego zegara.

Źródło: www.suprasl.podlasie.pl

 
wierszalin 

Teatr Wierszalin

Ten nowatorski teatr założony został w 1991 roku przez reżysera Piotra Tomaszczuka. Spektakle pełne , śpiewu i magicznych postaci nawiązują do kulturowego dziedzictwa tych ziem. Zespół teatru wielokrotnie gościł na najlepszych scenach Europy i świata odnosząc spektakularne sukcesy. Do największych osiągnięć bez wątpienia zaliczyć można prestiżową nagrodę Fringe First przyznawaną na festiwalu w Edynburgu. Teatr Wierszalin otrzymał ją trzykrotnie!

www.wierszalin.pl

 
 

Rzeka Supraśl

Supraśl to przepiękna i dziewicza rzeka o długości 93,8 km. Bierze ona początek w bagnistych terenach na północ od wsi Topolany. Następnie płynie na wschód, za Michałowem skręca na północ, gdzie płynie przez Puszczę Knyszyńską i Gródek, a dalej przez miejscowości Supraśl, Wasilków, Białystok i we wsi Złotoria uchodzi do Narwi.

Wzdłuż rzeki Supraśl wytyczona została ścieżka rowerowa. Na malowniczą trasę wyrusza się w Białymstoku. Po przejechaniu przez miejscowość Ogrodniczki dociera się do Supraśla. Tutaj można odpocząć na bulwarach czy zwiedzić m.in. pounicki zespół klasztorny  oo.Bazylianów w Supraślu (znajduje się w nim Muzeum Ikon).

Chętni mogą również spędzić czas aktywnie. Warto skorzystać z urządzonych w Supraślu boisk do gry w siatkówkę, nożną, kortów tenisowych czy toru do gry w minigolfa. Rowery można pozostawić na specjalnie do tego celu przygotowanych stojakach.

 
 128 a 0

Klasztor Męski Zwiastowania NMP

Miejsce, w którym w 1500 roku rodziła się historia Supraśla. Klasztor założony został przez mnichów św. Bazylego Wielkiego z fundacji marszałka Wielkiego Księstwa Litewskiego Aleksandra Chodkiewicza. Po Unii Brzeskiej w latach 1601-1839 klasztor unickiego Zakonu Bazylianów.
W okresie zaborów, w latach 1839-1915 przeszedł w ręce Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej.
W okresie międzywojennym, ponownie katolicki, tym razem jako siedziba Zakonu Salezjanów. Po 1945 r. klasztor przeznaczono na potrzeby oświatowe. Mieściło się w nim Technikum Mechanizacji Rolnictwa. Obecnie jest w rękach Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.
Szybkiemu rozwojowi unickiego klasztoru w wieku XVIII sprzyjała oficyna wydawnicza, w której po raz pierwszy w Polsce opublikowano “Podróże kapitana Guliwera” Jonathana Swifta, “Pieśni Nabożne” Franciszka Karpińskiego, a wśród nich kolędę “Bóg się rodzi”. W Supraślu w bazyliańskiej bibliotece klasztornej w 1823 r. odkryto Codex Suprasliensis, najstarszy zabytek języka starobułgarskiego. Obecnie w Pałacu Opatów znajduje się Muzeum Ikon - interaktywne muzeum sztuki sakralnej wschodniego chrześcijaństwa, prezentujące głównie rosyjskie ikony pozyskane przez służby celne na wschodniej granicy Polski. Supraski Klasztor w 2011 roku został uznany za “Siódmy cud Polski”.
Na szczególna uwagę zasługuje unikalna gotycka cerkiew obronna, wysadzona w 1944 roku. W latach 80 i 90 XX wieku została odbudowana, niestety bezpowrotnie przepadł wspaniały barokowy ikonostas z XVII wieku, wykonany przez gdańskich snycerzy.

 

 
 fradm planu 1892

Supraski system wodny

Kanał „Kopanica” z przełomu XVI i XVII wieku. W skład tego wodnego systemu wchodzą stawy rybne, kanał, staw młyński, grobla i pozostałości urządzeń spiętrzających wodę. System Wodny wpisany jest do rejestru zabytków.

 

 
arboretum 

Arboretum w Kopnej Górze

Arboretum w Kopnej Górze, położone na 26 ha, jest rodzajem ogrodu botanicznego połączonego z parkiem leśnym. Zostało założone w 1988 roku i od tego czasu posadzono tu około 500 gatunków i odmian drzew i krzewów potrafiących wytrzymać w tutejszym, niezbyt łagodnym, klimacie. A nie jest to łatwe, gdyż północno - wschodnia część Polski ma wiele cech klimatu kontynentalnego. Co to oznacza? Mniej więcej tyle, że zima przychodzi tu wcześniej, jest dłuższa i sroższa i potrafi postraszyć solidnymi przymrozkami jeszcze w maju. Za to lato, dla równowagi, jest krótsze i bardziej suche. To nie są warunki za którymi przepadałyby rośliny, ale na szczęście las łagodzi te niekorzystne cechy klimatu.

Nasadzenia roślin obcego pochodzenia pogrupowane są w kolekcje według rodzajów botanicznych, np. kolekcja jałowców, cyprysików, żywotników, rododendronów. Oczywiście, ze względu na wiek i warunki klimatyczne , brak jest tu wspaniałych ogromnych okazów ale jesteśmy dobrej myśli: czas pracuje na naszą korzyść, a i klimat podobno się ociepla.

www.lasy.com.pl/web/suprasl/77728

 
 komosa

Rezerwat Krasne - Jezioro Komosa - Puszcza Knyszyńska

Nieopodal miejscowości Ogrodniczki przed Supraślem znajduje się Rezerwat Krasne. Od płd-zachodu granicę  rezerwatu tworzy bardzo urokliwe Jezioro Komosa.  Choć na mapie przedstawiane jest jako jezioro to właściwie jest to duży staw, albo jak kto woli sztuczny zalew na rzeczce Pilnicy.

 www.pkpk.wrotapodlasia.pl

 
220px-Codex Suprasliensis 

Kodeks supraski

Najsławniejszy rękopis, przez kilkaset lat przechowywany w supraskiej bibliotece i tam „odkryty” dla światowej nauki, to Minieja Czetnaja na marzec. Na treść tej księgi składają się 24 żywoty świętych i kazania według tekstów Jana Chryzostoma, Bazylego Wielkiego, patriarchy Focjusza i Epifaniusza z Cypru.
Manuskrypt został napisany, na wyprawionych owczych skórach, najprawdopodobniej na początku XI wieku na Bałkanach. W drugiej połowie XVI wieku był już w supraskim klasztorze, być może ofiarowany mu przez patriarchę konstantynopolitańskiego Joachima.
Gdy w końcu XIX wieku odnalazł go w supraskim klasztorze profesor Michał Bobrowski, składał się z 37 zebrań, po osiem kartek każde.
Kodeks, po wywiezieniu z Supraśla, przechodził burzliwe dzieje. Podzielony został na trzy części i dziś 16 kart znajduje się w Rosyjskiej Bibliotece Narodowej w Petersburgu, 118 kart w Bibliotece Uniwersyteckiej w Lubljanie (Słowenia) i 151 kart w Bibliotece Narodowej w Warszawie, w zbiorach Biblioteki Ordynacji Zamojskiej. Polska część kodeksu, wywieziona do Niemiec w latach wojny, odnalazła się w 1962 roku w USA. W lipcu 1968 roku Kodeks Supraski, niczym relikwia, przypłynął na statku „Batory” do Polski.
Wartość naukowa kodeksu polega na tym, że był on i jest najwcześniejszym i najważniejszym źródłem starocerkiewnosłowiańskiego języka, tym dla współczesnych języków słowiańskich, czym Srebrne Ewangelie dla języków germańskich — matką całej językoznawczej dyscypliny. W każdym uniwersytecie kodeks jest podstawą do studiów języka słowiańskiego.

W 2007 roku zabytek wpisano na prestiżową listę „Pamięci świata” UNESCO, rejestrującą najbardziej wartościowe obiekty światowego dziedzictwa.

 
 sosna

Święta sosna

Na południowym skraju miasta, pod lasem leży supraska Święta Sosna. Stare, ponad 200 -letnie drzewo przewróciło się niedawno - pod koniec 2009 roku. Mieszkańcy Supraśla przez wiele lat otaczali szacunkiem i czcią sosnę nazywając ją świętą. Stało się tak za sprawą jednej z mieszkanek miasteczka, która w 1905 roku zawiesiła na drzewie obrazek Matki Boskiej Częstochowskiej. Było to duże wydarzenie, które uczciło koniec prawie stuletniego okresu prześladowania kościoła katolickiego przez władze carskie.

Wieszanie na drzewach symboli wiary wywodzi się z pogańskiego kultu przodków, kiedy to po śmierci bliskiej osoby na drzewach wieszano tykła, czyli deski wotywne. Supraską Świętą Sosnę do II wojny światowej otaczała puszcza, którą później wycięto. Drzewo, które chroniło miejscowe tabu ocalało.

Gdy Święta Sosna, która uschła już kilka lat temu, runęła 1 października 2009 roku na ziemię postanowiono, że zostanie tam, gdzie rosła - na skraju lasu. Została zadaszona i stała się kolejną atrakcją Podlasia, którą warto zobaczyć. Odwiedzić sosnę powinny zwłaszcza młode pary, bo jak mówią mieszkańcy Supraśla - kto śluby narzeczeńskie tu złoży, o przyszłość małżeństwa może być spokojny!

 
galeria 

AUTORSKA GALERIA WIKTORA WOŁKOWA

Wiktor Wołkow, uznany na całym świecie artysta fotografik, od lat utrwalał na zdjęciach piękno Podlasia. W Polsce, jak i na całym świecie organizowane są wystawy jego twórczości

www.kulturasuprasl.com/nasze-galerie/galeria-wolkowa.html 
plakat Kopiowanie

 SZWĘDACZKI SUPRASKIE

Właścicielka sklepu z rękodziełem Kopart jest jednocześnie organizatorką Szwędaczek Supraskich, które na dobre zagościły w ofercie turystycznej Supraśla. Szwędaczki zapraszają Państwa na spotkanie ze światem, który dla naszych przodków był dużo bardziej realny, niż dla nas cała rzeczywistość medialna. Wodnik, Rusałka, Rokita, Borowy, Biała Dama z Pałacu Opatów, Duch Barona Zacherta i inne istoty z ''mgły i galarety'' są celem tej niespiesznej wędrówki Szlakiem Supraskich Legend i…miejsc, w których podobno straszy!

Tajemniczym szlakiem poprowadzi Was przewodnik z dwudziestoletnim stażem, z wykształcenia biolog, regionalista, autor artykułów i książek opisujących folklor i przyrodę Podlasia.

Zapisy chętnych do grupy:

tel.666 238 280, 509434012

www.facebook.com/kopartsuprasl

 

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich Europa inwestująca w obszary wiejskie Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach działania "Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju - mały projekt" Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

Napisz do nas

Dane kontaktowe

Adres:

Urząd Miejski w Supraślu

ul. Józefa Piłsudskiego 58

woj. podlaskie

16-030 Supraśl

 
mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 
tel.: 085 713 27 35
 
www:  suprasl.pl

Galeria

Obejrzyj największe atrakcje turystyczne:

Wszelkie prawa zastrzeżone | ©2020 Turystyka | zaloguj