logo

Muzea, galerie

Logo Muzeum Ikon Supraśl Muzeum Ikon w Supraślu  
Galeria Świetlik w Sobolewie  
Galeria Wołkowa w Supraślu  
Galeria Zmienna w Supraślu  
image gallery Małe Muzeum Historii Puszczy Knyszyńskiej w Kopnej Górze  
 

Muzeum Sztuki Drukarskiej i Papiernictwa w Supraślu jest inicjatywą pasjonatów drukarstwa jednej z białostockich drukarni. Powstało, by upamiętnić działalność pierwszych drukarzy na świecie i w naszym regionie.

Pionierami drukarstwa na Podlasiu byli Iwan Fiodorow i Piotr Mścisławiec, którzy przyjechali z Moskwy do Zabłudowa i tam w 1569 roku wydrukowali liczącą 814 stron "Ewangelię Pouczającą".

Miejsce, gdzie  znajduje się muzeum nie jest przypadkowe ponieważ właśnie w klasztorze supraskim w 1695 roku powstała unicka drukarnia założona przez oo. Bazylianów, a nieco później w 1710 roku  na rzece Supraśl, przy klasztorze zbudowany został młyn papierniczy.

Najstarsza maszyna drukarska będąca w zbiorach supraskiego Muzeum Sztuki Drukarskiej i Papiernictwa pochodzi z połowy osiemnastego wieku.

W czasie lekcji muzealnych prezentowane są różne techniki druku: typografia, miedzioryt, litografia oraz druk offsetowy. Zwiedzający mogą wczuć się w rolę XV wiecznych drukarzy robiąc odbitki na replice prasy drukarskiej Gutenberga, a także poznać tajniki produkcji papieru.

Muzeum Sztuki Drukarskiej i Papiernictwa w Supraślu ma charakter otwarty. Jest czynne od wtorku do piątku w godzinach 10:30 – 17:30 , zaś w soboty i niedziele od 11:30 – 17:30. Ceny biletów: 6 zł - ulgowy, 12 zł - normalny.

 

 

 

 

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich Europa inwestująca w obszary wiejskie Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach działania "Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju - mały projekt" Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

Napisz do nas

Dane kontaktowe

Adres:

Urząd Miejski w Supraślu

ul. Józefa Piłsudskiego 58

woj. podlaskie

16-030 Supraśl

 
mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 
tel.: 085 713 27 35
 
www:  suprasl.pl

Galeria

Obejrzyj największe atrakcje turystyczne:

Wszelkie prawa zastrzeżone | ©2020 Turystyka | zaloguj