TRASY NARCIARSKIE

Są to 4 trasy, każda stanowiąca pętle o długości 1, 2, 3 i 4 km. Trasy mają różny stopień trudności, tak aby mogły być atrakcyjne zarówno dla amatorów jak i zawodowców. Każdej trasie odpowiada odpowiedni kolor na tabliczkach tak aby narciarz łatwo mógł rozpoznać na której pętli się znajduje.

 

TRASA ROWEROWA MTB długości około 17 km - punkty końcowe to droga Podsupraśl - Krzemienne oraz Galeria Rzeźb Surażkowo.

 

TRASY NORDIC WALKING zostały wytyczone na Podsupraślu (dł. 8 km) oraz druga w okolicy rezewratu Krasne do Jeziora Komosa (dł. 5 km).

 

SZLAK SUPRASKICH DĘBÓW

Szlak ma długość ok. 3 km i prowadzi ulicami i południowym obrzeżem Supraśla. Rozpoczyna się w centrum miasta, na Placu Kościuszki. Rosnący tam dąb nr 1 nosi imię Witolda Sławińskiego – odkrywcy walorów Puszczy Knyszyńskiej.
Kilkadziesiąt metrów na południowy wschód, przy nowej alejce, wyróżnia się dąb nr 2 poświęcony miejscowemu społecznikowi Leszkowi Krygierowi.
Idąc na zachód ulicą 3 Maja, na placu sąsiadującym z kościołem św. Trójcy, obok domu katechetycznego można dostrzec rosnący dąb nr 3. – na którym widnieje data wyboru kardynała Karola Wojtyły na papieża.
Kierując się na południe ul. J. Piłsudskiego, obok budynku Zespołu Szkół Sportowych i zasadzonych tam młodych jeszcze Dębów Katyńskich, po lewej stronie rośnie ok. 200 letni dąb nr 4, im. Felicji Wolffówny – zasłużonej przedwojennej nauczycielki.
W bezpośredniej okolicy, od strony ul. Szkolnej, na terenie boiska widoczne są dwa kilkudziesięcioletnie dęby: nr 5, poświęcony Pięćsetleciu Supraśla, i nr 6, przypominający postać nauczycielki i łączniczki Armii Krajowej – Janiny Pul. Idąc dalej ul. Piłsudskiego mijamy eksponowany pień św. sosny, drzewa otoczonego czcią i szacunkiem.
Za Restauracją „Łukaszówka”, po prawej stronie ulicy, rośnie dąb nr 7. Patronem drzewa wybrano Czesława Kmitę, harcerza i zasłużonego działacza miejscowego klubu sportowego „Supraślanka”.
Kierując się na zachód, leśną ścieżką spacerową, po ok. 100 metrach drogi po prawej stronie rośnie dąb nr 8 im. ks. Stanisława Piotrowskiego – rektora Archidiecezjalnego Wyższego Seminarium Duchownego w Białymstoku. Skręcając na północ, przy skrzyżowaniu Alei Niepodległości i ul. Żwirki i Wigury obok kapliczki poświęconej św. Janowi Gwalbertowi – patronowi leśników rośnie dąb nr 9, im. Grzegorza Mieszków, miejscowego harcerza i pracownika Nadleśnictwa Supraśl.
Kierując się w stronę ul. Nowej, po przejściu ok. 100 m zobaczyć można dąb nr 10. Przypisana mu patronka to Józefina Zachert – założycielka polskiej szkoły w okresie zaboru rosyjskiego. Stąd idziemy ul. Nową, skręcając w prawo, w ul. Białostocką.
Mijając zabytkowe cmentarze, na terenie stadniny, nad stawem dominuje jeden z najstarszych – dąb nr 11, im. Leona Jaworowskiego, ostatniego biskupa unickiej diecezji supraskiej.
Dąb nr 12 - im. Aleksandra Chodkiewicza – fundatora Supraśla. znajduje się za rondem, przy klasztornym ogrodzeniu, w sąsiedztwie Katakumb.
Zmierzając w stronę centrum miasta, dochodzimy do placu tzw. Starej Szkoły gdzie rośnie 70 – letni dąb nr 13. Przypomina on postać Józefa Piłsudskiego, pierwszego honorowego obywatela Supraśla.
Kolejny okazały dąb znajduje się tuż za kościołem NMP Królowej Polski, za Domem Ludowym. Nadano mu imię Franciszka Karpińskiego i nr 14. Do ostatniego z dębów dochodzimy na powrót ul. 3 Maja.
Na terenie parku przy Pałacu Buchholtza (ob. Liceum Plastyczne) wyróżnia się dąb nr 15, zasadzony osobiście przez ostatniego Prezydenta II Rzeczypospolitej, Ryszarda Kaczorowskiego. Poświadcza on częste odwiedziny kolejnego honorowego obywatela Supraśla.

 

 

 

Kalendarium

 Luty 2021 
PnWtŚrCzPtSoN
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728

Transmisja Sesji Rady Miasta

Newsletter

Chcesz być dobrze poinformowany? Zapisz się.