Ze złotówki do trzech złotych wzrośnie dofinansowanie rządowe do wozokilometrów, na liniach o charakterze użyteczności publicznej. Oznacza to oszczędności dla gminy Supraśl w zapewnieniu transportu publicznego. Dzięki temu od września w gminie Supraśl ruszy nowa linia podmiejska. PKS ma zakupić na rzecz połączenia z Supraślem trzy nowe autobusy, a do dzisiaj (10.06.2020r.) miały być składane oferty.

Dziś (we środę 10.06) w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się podpisanie umów dotyczących zakończenia dodatkowego naboru wniosków do dofinansowania w 2020 r. przewozów autobusowych ze środków Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej (FRPA).

Był to drugi nabór z FRPA spowodowany rządową zmianą, która 16 maja br. zwiększyła dofinansowanie do wozokilometrów z jednego do trzech złotych. Decyzja ta była wynikiem drastycznego spadku ilości połączeń autobusowych z powodu epidemii koronawirusa, która spowodowała, że kursy autobusowe z powodu braku pasażerów stawały się nierentowne, a firmy przewozowe popadały w kryzys ekonomiczny.

W drugim - majowym naborze wystartowało jedenaście podmiotów samorządowych, które złożyły 39 wniosków na kwotę ponad 6 mln 700 tys zł.

- To bardzo istotny wzrost w porównaniu do pierwszego naboru - powiedział Bohdan Paszkowski, Wojewoda Podlaski. – Ale nie oznacza to, że dotychczas zawarte w pierwszej turze umowy nie będą dofinansowywane. Będą one przeliczone i w miarę potrzeb stawki dofinansowania zostaną zwiększone. W sumie w pierwszym i drugimi naborze dofinansowane będą 94 linie autobusowe, zaś jednostek, które aplikowały będzie ponad 30. Łączna kwota dofinansowania przewozów autobusowych ze środków Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej (FRPA) będzie wynosić aż dziewięć milionów złotych.

Wzrost rządowego dofinansowania do wozokilometrów jest dla samorządów wielką pomocą.

- Przez epidemie drastycznie spadła ilość pasażerów, przez co bardzo spadł wskaźnik ekonomiczny – powiedział Grzegorz Jakuć, Wójt Gminy Turośń Kościelna. - Bez tego wsparcia nie bylibyśmy w stanie reaktywować i dalej utrzymywać linii autobusowych, a mieszkańcy mieliby bardzo duży problem.

Nowe dofinansowanie dla Gminy Supraśl to około 200 tys. zł, czyli 1/3 wszystkich kosztów, które gmina musiałaby wydać dla przedsiębiorstwa komunikacyjnego.

- Dzięki wsparciu rządowemu i oszczędnościom będziemy mogli partycypować, w pośredni sposób, w zakupie nowego taboru, co pozwoli nam na utworzenie od września nowej linii podmiejskiej łącząca Supraśl z Białymstokiem. – powiedział Radosław Dobrowolski, Burmistrz Supraśla. - Linia ta będzie realizowana w ramach współpracy między gminą Supraśl a PKS. Jakościowo będzie to nawet lepszy standard od białostockich MPK, bo będą to nowe autobusy, a koszyk ulg i zwolnień na ceny biletów analogiczny jak w Białostockiej Komunikacji Miejskiej (BKM).

IMG 4743

Na zdj. (od prawej) Wojewoda Podlaski - Bohdan Paszkowski i Burmistrz Supraśla - Radosław Dobrowolski.
Foto: PUW

IMG 4758

Na zdj. (od lewej): Burmistrz Zabłudowa - Adam Tomanek, Wojewoda Podlaski - Bohdan Paszkowski, Radosław Dobrowolski – Burmistrz Supraśla, Grzegorz Jakuć – Wójt Gminy Turośń Kościelna
Foto: PUW

 

lupe logo

 

Kalendarium

 Marzec 2021 
PnWtŚrCzPtSoN
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Sesja Rady Miasta

Newsletter

Chcesz być dobrze poinformowany? Zapisz się.