Supraśl, Surażkowo, Poczopek, Lipowy Most to niektóre miejscowości, gdzie Karol Okrasa poszukiwał smaków Podlasia. W Supraślu zasmakował w kiszce ziemniaczanej.

 

W Supraślu Karol Okrasa - krytyk kulinarny i kucharz odwiedził jedną z najsłynniejszych supraskich restauracji „Łukaszówkę”. Wraz z Panią Marią Łukaszewicz autor programu kulinarnego „Okrasa łamie przepisy” rozmawiał o smakach dzieciństwa.

- Supraśla to nieduże miasto, zwane też Perłą Puszczy Knyszyńskiej. Słynie z organizowanych co roku Mistrzostw Świata w pieczeniu babki i kiszki ziemniaczanej - czytamy w zapowiedzi odcinka nagrywanego w Supraślu. - I choć trudno uwierzyć, że ziemniaki upowszechniły się na Podlasiu dopiero w XIX wieku, dziś nikt nie jest sobie w stanie bez nich wyobrazić tutejszej kuchni regionalnej. Co więcej te przysmaki łączyły w sobie różne tradycje kulinarne zamieszkującej Supraśl ludności. Mieszkali tu Niemcy ewangelicy, prawosławni Białorusini, katolicy Polacy oraz Żydzi. Choć różnili się narodowością i religią, łączyła ich kuchnia. Wszyscy oni jedli te proste potrawy z ziemniaków, oczywiście różniące się nieco w szczegółach. Karol odwiedzi zwyciężczynię pierwszych mistrzostw świata w pieczeniu babki i kiszki ziemniaczanej, pokaże widzom, jak powstaje kiszka ziemniaczana, a także zaprosi na krótką wycieczkę po Supraślu. Karol przygotuje także trzy dania. Pierwsza propozycja to wariacja na temat babki ziemniaczanej upieczonej na duszonej jagnięcinie. Druga to kiszka ziemniaczana z kaszą gryczaną i suszonymi pomidorami. A trzecia propozycja to babka ziemniaczana na słodko z jabłkami i cynamonem.

Okrasa kliknij


W poszukiwaniu „miejsc z duszą” ekipa Karola Okrasy, w tym reżyser Tomasz Rostworowski zawędrowali do Lipowego Mostu, Surażkowa i Poczopka. Efekty pobytu w Podlaskiem ekipy z kamerą mamy poznać na antenie TVP 1 już w maju.

Karol Okrasa w 2003 wygrał casting, w którym wzięło łącznie ponad 100 kandydatów i poprowadził w TVP1 kulinarny program „Kuchnia z Okrasą”. Kolejną odsłoną gastronomicznych podróży był program „Smaki czasu z Karolem Okrasą” (TVP2), w którym zapraszał znane osoby do odkrycia własnych kulinarnych wspomnień i fascynacji. Od października 2012 prowadzi program „Okrasa łamie przepisy” w TVP1, odwiedzając swoją żółtą syrenką różne zakątki Polski.

foto: Restauracja Łukaszówka, powiatbialkostocki.pl

 

57306025 2447570448588632 6683981552331784192 n

003

004

 

lupe logo

 

Kalendarium

 Sierpień 2020 
PnWtŚrCzPtSoN
     
      

Nadchodzące wydarzenia

Wystawa o Polskim Państwi...

lipiec
środa
15
Od 15 lipca b.r. w Parku Saskim można oglądać nową wystawę historyczną o...
 - 00:00

Zamknięcie drogi w Sowlan...

sierpień
środa
12
W dniach 12-13 sierpnia w związku z wykonywaniem warstwy ścieralnej będzie zamknięta droga...
00:00 - 23:59

VI Międzynarodowy Kongres...

wrzesień
niedziela
13
VI Międzynarodowy Kongres „EKO FORUM” odbędzie się w dniach 13-14 września 2020 roku. W...
11:00 - 16:00

Sesja Rady Miasta

Newsletter

Chcesz być dobrze poinformowany? Zapisz się.