Białystok, 24 lipca 2018 r.

SZTAFETA NIEPODLEGŁOŚCI

 

Żołnierze 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Władysława Liniarskiego ps. „Mścisław” pobiegną w Sztafecie Niepodległości. Bieg wzdłuż Wisły to symboliczny sposób uczczenia setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, wyraz hołdu dla tych, którym tę wolność zawdzięczamy.

 

Zespoły wystartują ze źródeł i ujścia Wisły, by po przebiegnięciu blisko 1 100 kilometrów spotkać się w Warszawie.

Zgłoszenia do udziału w sztafecie spływały do dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej do połowy lipca br. Początkowo planowano, że w tzw. składzie podstawowym biegu weźmie udział 48 biegaczy. Zainteresowanie wydarzeniem przerosło oczekiwania organizatorów i ostatecznie komisja wybrała 130 osób – żołnierzy OT i pracowników RON. W tej grupie jest 10 żołnierzy z 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

W Wojskach Obrony Terytorialnej pełnią służbę pełni pasji ochotnicy. Daje to spore możliwości w wytyczaniu nowych standardów w obszarze aktywnego kształtowania sprawności fizycznej i postaw patriotycznych. Setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości to dobry czas na niełatwe wyzwania, stanowiące próbę naszych charakterów. Będzie to również wyraz hołdu dla tych, którym tę wolność zawdzięczamy – powiedział odnosząc się do organizacji przedsięwzięcia dowódca WOT gen. bryg. Wiesław Kukuła

 

Wsparcie logistyczne biegu

Poza żołnierzami, którzy wezmą udział w sztafecie, 1PBOT przyłączyła się również do pomocy w organizacji przedsięwzięcia, m.in. poprzez zabezpieczenie logistyczne oraz medyczne.

 

Uczestnicy zostaną podzieleni na dwie grupy: ŹRÓDŁO i UJŚCIE.

Po dwóch zawodników z każdej grupy będzie musiało pokonać 10 kilometrowe odcinki w tempie nie więcej niż 7 min/km. Bieg będzie odbywał się całodobowo na trasie zaplanowanej możliwie najbliżej koryta Wisły.

Ze źródeł Wisły w kierunku stolicy wystartuje grupa zadaniowa ŹRÓDŁO, weźmie w niej udział 78 biegaczy. Start zaplanowany jest z Białej i Czarnej Wisełki w dniu 11 sierpnia (godz. 15.30). Zespół ten będzie miał do pokonania trasę długości 630 km w czasie nie dłuższym niż 73 godzin.

Z ujścia Wisły w kierunku stolicy wystartuje grupa zadaniowa UJŚCIE, weźmie w niej udział 54 biegaczy, którzy w dwuosobowych zespołach wystartują z Mikoszewa w dniu 12 sierpnia (godz. 8:00). Zespół ten będzie miał do pokonania trasę długości 480 km w czasie do 56 godzin.

***

1 Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Władysława Liniarskiego ps. „Mścisław” została powołana w pierwszym etapie tworzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jej stałym rejonem odpowiedzialności jest województwo podlaskie. Brygada liczy prawie 2 000 żołnierzy.

Zdecydowana większość podlaskich Terytorialsów łączy służbę wojskową z karierą zawodową lub nauką. Wśród żołnierzy-ochotników znajdują się przedstawiciele zawodów technicznych, medycznych, pracownicy naukowi podlaskich uczelni, urzędnicy, studenci, uczniowie oraz byli żołnierze zawodowi i funkcjonariusze służb mundurowych.

Żołnierze brygady stale biorą udział w akcjach wspierających lokalne społeczności. Ostatnimi przykładami takich działań są m.in. zabezpieczenie miejsca znalezienia niewybuchu w Łomży i związana z tym ewakuacja mieszkańców zagrożonego terenu (https://bit.ly/2KWeMnS) czy udzielenie pomocy poszkodowanym w wypadku motoparalotni (https://bit.ly/2O0B3mo).

Kontakt dla mediów:

Beata Leszczyńska

Rzecznik Prasowy

1 Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej
im. gen. bryg. Władysława Liniarskiego ps. „Mścisław”

tel. 727-041-271

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

www.terytorialsi.mil.pl

FB: Wojska-Obrony-Terytorialnej

TT: @terytorialsi

Zawsze gotowi, zawsze blisko!

Kalendarium

 Grudzień 2018 
PnWtŚrCzPtSoN
     12
3456789
10111213141516
171819212223
24252627282930
31      

Nadchodzące wydarzenia

Promocja wydawnictwa Irmo...

grudzień
czwartek
20
20 grudnia 2019 r., godz. 13.00,
Dom Ludowy w Supraślu, ul. Józefa Piłsudskiego 11 (Mała...
13:00

Sesja Rady Miasta

Newsletter

Chcesz być dobrze poinformowany? Zapisz się.