12 kwietnia w Urzędzie Miejskim w Supraślu nastąpiło uroczyste otwarcie wystawy poświęconej Ogrodowi Saskiemu. Na kilkunastu tablicach możemy przeczytać zarówno o jego historii, jak też o wynikach prac badawczych prowadzonych latem zeszłego roku przez zespół archeologów z Muzeum Podlaskiego w Białymstoku.

- Ogrody bazyliańskie były prawdziwym ewenementem na naszych terenach – zauważył Burmistrz Radosław Dobrowolski, objaśniając zebranym gościom annały wystawy - Ciąg zieleni, zarówno o charakterze użytkowym, jak i ozdobnym, ciągnął się od murów Pałacu Opatów aż po okolice obecnego parku. Podobne ogrody mieściły się w Białymstoku przy Pałacu Branickich, lecz co warte podkreślenia, był to teren zamknięty, natomiast nasz ogród był ogrodem otwartym dla wszystkich mieszkańców. Supraśl bezpowrotnie utracił tą zieleń w XIX i XX w., ale dzięki zeszłorocznym badaniom możemy poznać jej pierwotny wygląd.

Wystawa jest finalnym produktem współpracy Urzędu Miejskiego w Supraślu, Muzeum Podlaskiego i Uniwersytetu w Białymstoku. Najpierw przeprowadzono kilkutygodniowe prace wykopaliskowe przy użyciu specjalistycznego sprzętu pod kierownictwem pani archeolog Ireny Taranty. Próbki zostały następnie przebadane przez zespół prof. Mirosławę Kupryjanowicz. Pomocy z zakresu wiedzy historycznej udzieliła historyk sztuki dr Anna Oleńska. Dzięki temu udało się odnaleźć ślady dawnych ścieżek parkowych oraz ustalić rodzaje roślinności porastającej przyklasztorne ogrody. Przebieg wielomiesięcznych analiz szczegółowo omówiły zebranym I. Taranta, prof. M. Kupryjanowicz oraz dyrektor Muzeum Podlaskiego Andrzej Lechowski.

- Badania mają nie tylko służyć poszerzeniu wiedzy historycznej – podkreślił Radosław Dobrowolski – ale również staną się podstawą do sporządzenia projektu renowacji parku miejskiego. Mamy zespół architektów, który już nad tym pracuje. Chcemy, by odrestaurowany park zachował elementy z czasów swojej osiemnastowiecznej świetności.

Ogrody zwyczajowo zwane Parkiem Saskim powstały najprawdopodobniej w XVII w. i służyły mnichom do celów zaopatrzeniowych oraz kontemplacyjnych. Po likwidacji zakonu w latach 30 – tych XIX w. zatraciły jednak swój ozdobny charakter, a kolejne przekształcenia doprowadziły do niemal całkowitego zatarcia dawnych śladów. W czerwcu 2016 r. nad Supraślem przeszła potężna nawałnica, niszcząc wiele drzew. Pozwoliło to jednak na podjęcie prac nad całkowitą przebudową istniejącego obecnie parku.

IMG 3017

Wystawa „Ogród Saski w Supraślu – topos miejsca przyjemnego” jest udostępniona na parterze Urzędu Miejskiego. W maju zostanie przeniesiona do parku, gdzie będzie można ją podziwiać przez całe wakacje. Wszystkich serdecznie zapraszamy.

AZ

Kalendarium

 Listopad 2018 
PnWtŚrCzPtSoN
   1234
567891011
121314161718
19202122232425
2627282930  

Nadchodzące wydarzenia

Turniej szachowy z okazji...

listopad
czwartek
15
15.11 godz. 16:00 w siedzicie CKiR w Supraślu (ul. Cieliczańska)
Turniej tylko dla...
16:00

"Tobie Polsko" ...

listopad
czwartek
15
15.11.2018 Dom Ludowy w Supraślu godz. 17:00
17:00

Pokaz filmu „Pustać - Ost...

grudzień
sobota
1
Biebrzański Park Narodowy serdecznie zaprasza na bezpłatny pokaz filmu pt. „Pustać - Ostoja...
10:00

Sesja Rady Miasta

Newsletter

Chcesz być dobrze poinformowany? Zapisz się.